Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską" [POSŁUCHAJ - ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 07:54
13 maja przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia w przeddzień tegorocznej rocznicy zaprosił na niezwykły koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską". W programie znalazły się m.in. pieśni patriotyczne, wspomnienia Zofii Pileckiej o ojcu oraz fragmenty życiorysu rotmistrza. Zobacz wideo i posłuchaj koncertu!  
Retransmisja koncertu na antenie Jedynki oraz na stronie internetowej stacji dziś o godz. 21.00
Retransmisja koncertu na antenie Jedynki oraz na stronie internetowej stacji dziś o godz. 21.00Foto: PR

POSŁUCHAJ I ZOBACZ: 

Posłuchaj
46:32 Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską" Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską"

 

Zapis koncertu "Pilecki. Życie wypełnione Polską" / YT - oficjalny kanał Polskiego Radia 


Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Rosji, dokąd jego rodzina została zesłana w wyniku represji za udział w powstaniu styczniowym. Jako 17-latek Witold Pilecki walczył w samoobronie wileńskiej, dowodząc placówką w Ostrej Bramie w 1918 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W 1939 roku był szefem sztabu organizacji Tajna Armia Polski. Później walczył w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

Pilecki.jpg
78 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

W 1940 roku dobrowolnie został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu i prowadzić działalność wywiadowczą. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Gdy jego życie oraz misja znalazły się w niebezpieczeństwie, uciekł z obozu. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji dostał się do niewoli, a następnie dołączył do 2 Korpusu generała Władysława Andersa.

Po powrocie do kraju Pilecki prowadził działalność wywiadowczą, zbierając informacje o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD. Aresztowany 8 maja 1947 roku, po procesie został skazany na śmierć. Do dziś nie odnaleziono miejsca jego pochówku. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Koncert ku pamięci Witolda Pileckiego

12 maja po godz. 21.00 na antenie Jedynki oraz na stronie internetowej stacji odbyła się retransmisja koncertu "Pilecki. Życie wypełnione Polską". Został on zarejestrowany 9 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dzięki współpracy Polskiego Radia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji "Sztafeta" oraz PGNiG.

W programie znalazły się pieśni patriotyczne, wspomnienia Zofii Pileckiej o ojcu oraz fragmenty życiorysu rotmistrza. Na scenie pojawili się m.in. Lidia Pospieszalska, Paweł Dusza, Małgorzata Przybysz, Małgorzata Rozwadowska, Antonina Święcińska, Klara Walicka, Arkadiusz Buczkowski, Sławomir Giska, Piotr Ochnik oraz Teatr Muzyczny Od Czapy.

***

DS/informacja prasowa/kk

Zobacz więcej na temat: Witold Pilecki

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko, czyli jeden z ojców nowoczesnej fortyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 21:33
Tadeusza Kościuszkę znamy bardzo dobrze jako naczelnika, wodza i polityka, ale był on również fenomenalnym inżynierem wojskowym i twórcą nowoczesnych fortyfikacji. - Straszliwy wiek XVII, będący wiekiem wojen, wyuczył Polaków, że umiejętnie zastosowana fortyfikacja polowa decyduje o powodzeniu lub klęsce armii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Wielgus z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 19:30
W książce "Biografie godne pamięci" prof. Jolanta Załęczny przedstawia życiorysy Polaków urodzonych w dobie zaborów, którzy swoją działalność społeczną poświęcili sprawie odzyskania niepodległości. Na wielu polach szukali oni możliwości służby narodowi, reprezentowali różne środowiska i grupy społeczne. Kim byli?
rozwiń zwiń