Transmisja mszy św. w Programie 1 Polskiego Radia - POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 06:00
Program 1 Polskiego Radia prowadzi transmisje niedzielnych mszy świętych z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Słuchacze, którzy pozostali w domach z powodu zagrożenia koronawirusem, mogą wziąć udział w niedzielnych nabożeństwach.
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
Bazylika Świętego Krzyża w WarszawieFoto: Shutterstock/ Danny Ye

Transmisji dzisiejszej mszy św. możesz posłuchać TUTAJ

Polskie Radio w każdą niedzielę o 9.00 transmituje w Programie 1 mszę św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu).  

Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. 

TRANSMISJE WSZYSTKICH MSZY ZNAJDZIESZ TUTAJ 

Na stronach Jedynki dodatkowo zamieszczane są homilie z coniedzielnych Mszy Świętych. TUTAJ

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy Mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Nieobecne w czasie wojny zniknęło z anteny w 1949 roku na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii. Na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych.

Czytaj także

Kościół w dobie pandemii. Jarema Piekutowski: instytucja i hierarchia nie zdała egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:45
- Już od dłuższego czasu Polacy nie ruszają do Kościoła tak tłumnie, jak było to wcześniej. Okres pandemii i przeświadczenie, że do kościoła nie trzeba chodzić, może przeważyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarema Piekutowski, publicysta "Nowej Konfederacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierni uczczą 160-lecie objawień maryjnych w Tatrach. Trwają przygotowania na Rusinowej Polanie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 07:36
W sobotę 3 lipca odbędą się uroczystości 160-lecia objawień Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Rusinowej Polanie. Spodziewana jest przybycie rzeszy wiernych, dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego radzą turystom wyprawy w inne rejony. Utrudniony będzie m.in. dojazd do Morskiego Oka.
rozwiń zwiń