Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio w Programie 1

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 18:15
Dziś w Tokio odbyłą się 55. ceremonia otwarcia w nowożytnej historii igrzysk olimpijskich. Wydarzenie to nosi tytuł: "Zjednoczeni emocjami" i ma zdecydowanie różnić się od poprzednich imprez. W związku z pandemią koronawirusa nie ma kibiców, a udział sportowców jest mocno ograniczony. Na trybunach zasiada jedynie 950 osób, w tym prezydent Polski Andrzej Duda. 
Ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio
Ceremonia otwarcia igrzysk w Tokio Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHER JUE

Przygotowania do tej ogromnej imprezy trwały od lat. Początkowo igrzyska olimpijskie w Tokio miały wystartować 24 lipca 2020 roku, ale cztery miesiące przed ich rozpoczęciem Międzynarodowy Komitet Olimpijski i gospodarze ogłosili ich przełożenie, co stało się po raz pierwszy w historii. Wszystkiemu winna była pandemia koronawirusa. 

W trakcie imprezy rozdanych zostanie 339 kompletów medali. To rekord. W olimpijskim programie zadebiutują: wspinaczka sportowa, karate, skateboarding, czyli jazda na deskorolce i surfing. Po 13 latach na arenę igrzysk wraca baseball/softball.

Relacji z ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio można posłuchać w Programie 1 w godz. 13.00-17.00 (zapalenie znicza ok. godz. 16.35). W audycji także zapowiedzi najważniejszych startów Polaków. Zaprasza Cezary Gurjew i Andrzej Janisz. 

 


tokio.jpg
TOKIO 2020 - serwis specjalny

Igrzyska w Programie 1

Od 24 lipca do 8 sierpnia na antenie radiowej Jedynki będziemy informować o najważniejszych wydarzeniach związanych z igrzyskami w specjalnych serwisach (od godz. 4.00 do godz. 16.00). Codziennie, co godzinę, od godz. 1.30 do 16.00, będziemy się łączyć z Olimpijskim Studiem Programu 1 Polskiego Radia w Tokio. 

Od poniedziałku do soboty, ok. godz. 7.40, zapraszamy na studio "Prosto z Tokio". O tym, co się dzieje w Tokio będziemy informować w serwisach po godz. 18.00 i 20.00. Również "Kronika sportowa" będzie poświęcona igrzyskom. 

tokio kamińska dziennikarze Polskie Radio CEZ_2338.JPG
Polskie Radio na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Już w sobotę (24.07) między godz. 12.30 a 15.00 zapraszamy na mecz Polska-IranPolscy siatkarze zakończyli już zgrupowanie w mieście Takasaki i przenieśli się do wioski olimpijskiej w Tokio. Mecz grupowy z reprezentacją Iranu będzie ich pierwszym na igrzyskach. Biało-czerwoni są wymieniani jako jedni z głównych faworytów turnieju olimpijskiego w Tokio. 


***

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Portal PolskieRadio24.pl z okazji tego wielkiego święta sportu przygotował specjalny serwis - tokyo2020.polskieradio24.pl.

​Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.