"Opowieść o Andrzeju Morro". Audycja specjalna w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:50
W 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Programu 1 wyemitowaliśmy audycję specjalną poświęconą Andrzejowi Romockiemu ps. Morro, harcerzowi Szarych Szeregów, kapitanowi Armii Krajowej, dowódcy 2 kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". Audycję uświetniły pieśni powstańcze. 
Pomnik Powstania Warszawskiego na stołecznym placu Krasińskich
Pomnik Powstania Warszawskiego na stołecznym placu KrasińskichFoto: Shutterstock.com/douglasmack

powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Gdy wybuchła wojna, do tych niezłomnych, którzy nie opuścili rąk, należał z pewnością Andrzej Romocki pseudonim Morro. W czasie Powstania Warszawskiego dowódca kompanii "Rudy", w harcerskim batalionie Armii Krajowej "Zośka".


Posłuchaj
33:37 2021_08_01 17_07_21_PR1_Audycja_specjalna.mp3 W 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Program 1 zaprasza na audycję specjalną poświęconą Andrzejowi Romockiemu ps. Morro, harcerzowi Szarych Szeregów, kapitanowi Armii Krajowej, dowódcy 2 kompanii "Rudy" batalionu "Zośka".

 

Dwudziestojednoletni porucznik (pośmiertnie kapitan), którego Jan Mazurkiewicz, dowodzący powstańczym zgrupowaniem "Radosław", nazwał najlepszym dowódcą kompanii walczących w Powstaniu Warszawskim. Mówiono o nim, że był służbistą, a zarazem wrażliwcem dbającym o zdrowie i życie podkomendnych, oficerem nadmiernie przywiązanym do dyscypliny i jednocześnie umiejącym przyznać się do błędnych metod wychowawczych.

Jednego mu tylko nie odmawiali ci przychylni i krytykujący: wojskowego profesjonalizmu i tego, że nadrzędnym celem jego działania było wywalczenie wolności dla Polski.

Działał w mokotowskim środowisku organizacji samokształceniowej "PET", (po grecku – przyszłość). Wraz z kolegami przeszedł do konspiracyjnego harcerstwa - Szarych Szeregów - i do jego Grup Szturmowych. We wrześniu 1943 r. dowodził akcją dywersyjną, podczas której wykolejono pociąg z Niemcami wracającymi z frontu wschodniego. Sprawdził się też jako dowódca udanego ataku na strażnicę graniczną w Sieczychach, w ramach akcji "Taśma". Poległ wówczas Tadeusz Zawadzki "Zośka".


Czytaj również: 

Podczas Powstania Warszawskiego 5 sierpnia uczestniczył w zdobywaniu Gęsiówki – obozu koncentracyjnego przy ulicy Gęsiej, z którego uwolniono ponad trzystu żydowskich więźniów, "Morro" był w pierwszej linii, walczył i ratował swych podkomendnych spod ostrzału. Jako dowódca 2. kompanii "Rudy" w batalionie "Zośka" zasłynął z przeprowadzenia tego oddziału do Śródmieścia, podczas przebijania się oddziałów powstańczych ze Starego Miasta, w nocy z 30 na 31 sierpnia.

Andrzej Romocki poległ 15 sierpnia podczas nawiązywania kontaktu z żołnierzami 1 Armii Wojska Polskiego, którzy przybywali z pomocą powstańcom. W Powstaniu zginął też jego brat Jan Romocki pseudonim "Bonawentura".

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę. 

***

Tytuł audycji: Opowieść o Andrzeju Morro

Prowadzi: Dariusz Kwiatkowski

Data emisji: 01.08.2021

Godzina emisji: 17.05

ans / mg

Czytaj także

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:48
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"BohaterON - włącz historię!". Dowody pamięci ważne dla powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:00
Dziś zainaugurowana zostanie szósta kampania BohaterON - włącz historię! Akcja ma na celu uhonorowanie i wsparcie dla Powstańców Warszawskich oraz promocję historii Polski XX wieku. 
rozwiń zwiń