Transmisja mszy świętej w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 06:00
Program 1 Polskiego Radia prowadzi transmisje niedzielnych mszy świętych z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Słuchacze, którzy pozostali w domach, mogą wziąć udział w niedzielnych nabożeństwach.
Bazylika Św. Krzyża w Warszawie
Bazylika Św. Krzyża w WarszawieFoto: Shutterstock/ Danny Ye

Mszy świętej (5 wrześnik) posłuchasz tutaj>>>

Polskie Radio w każdą niedzielę o godz. 9.00 transmituje w Programie 1 mszę świętą z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie (znajdź częstotliwość dla swojego regionu).  

Liturgia radiowa to forma uczestnictwa nie tylko dla chorych, lecz także dla osób starszych, pracujących w niedziele czy więźniów. W Eucharystii w języku polskim biorą udział także osoby mieszkające poza krajem. 

TRANSMISJE WSZYSTKICH MSZY ZNAJDZIESZ TUTAJ 

Na stronach radiowej Jedynki dodatkowo zamieszczane są homilie z coniedzielnych mszy świętych - TUTAJ

Bogata historia radiowych nabożeństw

Po raz pierwszy mszę świętą Polskie Radio transmitowało w maju 1927 roku z katedry w Poznaniu - jako pierwsza na świecie rozgłośnia państwowa. Niedzielne nabożeństwo miało swoje stałe miejsce w ogólnopolskim programie Polskiego Radia.

Zniknęło z anteny w 1949 roku, na 31 lat. Powróciło we wrześniu 1980 roku na mocy porozumień sierpniowych. Zgromadziło wówczas przy radioodbiornikach 10 milionów słuchaczy.

Transmisje mszy świętych w Polskim Radiu dla wielu pokoleń Polaków były niekiedy jedyną szansą uczestnictwa w niedzielnej liturgii. Na tyle ważną, że przed 40 laty ich wznowienia zażądali strajkujący robotnicy, wpisując je jako jeden z 21 postulatów porozumień sierpniowych.