Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka beatyfikowani [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 14:30
Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką. Uroczystej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczył legat papieski kardynał Marcello Semeraro. Polskie Radio towarzyszyło swoim słuchaczom w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zapraszamy do obejrzenia wideo. 
Msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odprawiana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie
Msza beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odprawiana w Świątyni Opatrzności Bożej w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Lange

Legat papieskiemu towarzyszył jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, kardynał Dominik Duka z Pragi, kardynał Kazimierz Nycz i kardynał Stanisław Dziwisz. Mszę świętą koncelebrowało około 600 księży z całej Polski, około 80 polskich biskupów i 45 hierarchów z zagranicy.

Źródło: YouTube Archidiecezja Warszawska

W piątek 10 września gościem "Sygnałów dnia" w Programie 1 Polskiego Radia był kardynał Kazimierz Nycz.

1200_Nycz_PAP.jpg
"Dla dobra Polski był gotów uczynić bardzo dużo". Kard. Nycz o prymasie Wyszyńskim

W niedzielę, w porannej "Familijnej Jedynce" (godz. 6.00 – 9.00), w oczekiwaniu na uroczystość beatyfikacji  w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, można było usłyszeć o miejscach szczególnie związanych z nowymi błogosławionymi – podwarszawskich Laskach i Choszczówce oraz Jasnej Górze.

Prymas Wyszyński i matka Czacka to postaci ważne nie tylko da naszej osobistej czy zbiorowej pamięci historycznej, ale także osoby mające wiele do powiedzenia o naszej przyszłości. Pytanie, co stanowi o ich żywotności tu i teraz – podjęli w "Familijnej Jedynce" Ewa Czaczkowska – autorka biografii Prymasa Wyszyńskiego oraz ks. Jerzy Jastrzębski – autor książki "Bł. Stefan Wyszyński. Prymas do odkrycia". Na antenie można było usłyszeć także słowa błogosławionego Prymasa.

Transmisję mszy św. beatyfikacyjnej ze Świątyni Opatrzności Bożej na antenie Programu 1 Polskiego Radia o godz. 12.00 prowadzili ks. Andrzej Majewski i ks. Grzegorz Dobroczyński.

Posłuchaj
140:08 Jedynka/Msza św beatyfikacja.mp3 Msza św. beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej (Jedynka)

 

Uroczystą mszą św. na antenie Jedynki poprzedziło Studio Beatyfikacyjne, w którym od godz. 11.00 odbywały się m.in. spotkania z uzdrowionymi za przyczyną nowych błogosławionych oraz świadkami ich życia zaangażowanymi w proces beatyfikacyjny.

czytaj więcej
wyszynski czacka pap nac 1200.jpg
Uroczysty koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia

Po transmisji uroczystości beatyfikacyjnej, do godz. 15.00 – na antenie usłyszeliśmy relacje uczestników tego wydarzenia.

Do wysłuchania także audycja Elżbiety Staniszewskiej oparta na wydanym przez Polskie Radio albumie "Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Prowadzenie: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski. Wydarzenia beatyfikacyjne relacjonowała Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia.


Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Prymas Stefan Wyszyński - zobacz serwis specjalny

Debata 

Z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej 10 września o godz. 20.00Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbyła się debata – "Kardynał Stefan Wyszyński - idol trzech pokoleń? Spojrzenie na Prymasa Tysiąclecia w perspektywie trzech generacji" zorganizowana przez Polskie Radio 24 oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Transmisja była dostępna na portalu PolskieRadio24.pl, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz na Facebooku Polskiego Radia 24. Uczestnikami dyskusji byli: Piotr Dmitrowicz – dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, jego zastępca - Grzegorz Polak oraz dr Edgar Sukiennik. Moderatorem debaty był Tadeusz Płużański - dziennikarz Polskiego Radia 24.

>>>Kardynał Stefan Wyszyński - idol trzech pokoleń? [ZOBACZ WIDEO]<<<

Polskie Radio 24 zaprasza na transmisję wideo (za pośrednictwem YouTube Polskiego Radia) uroczystej mszy beatyfikacyjnej o godz. 12:00 w niedzielę. Temat szeroko poruszony zostanie w publicystyce z zaproszonymi gośćmi, w serwisach informacyjnych i magazynach. Na antenie Polskiego Radia 24 usłyszeć będzie można tego dnia nagrania z archiwów Polskiego Radia. 

Przypomnijmy, że w maju br. z okazji 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i ogłoszenia roku 2021 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis specjalny wyszynski.polskieradio.pl Na stronie wyszynski.polskieradio.pl zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ jego autorytetu zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz na Kościół. Dzięki archiwalnym nagraniom pokazano też inną, osobistą stronę postaci Wyszyńskiego – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. Autorzy serwisu sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród nich są m.in. fragmenty homilii Prymasa oraz wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół. Niektóre materiały zostały opublikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat. Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W sobotę 11 września uruchomiony został serwis specjalny poświęcony matce Elżbiecie Czackiej.

Zobacz również: 

Album

Agencja Muzyczna Polskiego Radia z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej przygotowała, wspominane już, niezwykłe wydawnictwo w formie dwupłytowego albumu CD "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny", którego premiera odbyła się 27 sierpnia 2021 roku.

Trwający blisko półtorej godziny reportaż dokumentalny przedstawia najważniejsze dla kardynała Wyszyńskiego, ale i Kościoła oraz kraju momenty z jego wieloletniej posługi prymasowskiej. Ten szczególny materiał dźwiękowy, autorstwa Elżbiety Staniszewskiej, powstał dzięki staraniom Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Znaczący fragment reportażu dokumentalnego poświęcony jest matce Elżbiecie Róży Czackiej, współtwórczymi „Dzieła Lasek” i założycielce Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, z którą jeszcze jako ksiądz profesor Wyszyński ściśle współpracował w okresie II wojny światowej, a którą otaczał opieką do jej śmierci w roku 1961 - już jako kardynał i prymas.

Mat.promocyjne/kh/ans 


Czytaj także

"Niewidoma matka niewidomych". Reportaż o Matce Róży Czackiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:50
W najbliższą niedzielę (12 września) w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie nastąpi beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej - założycielki ośrodka dla osób niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Szczegóły uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:30
Prymas Tysiąclecia zostanie beatyfikowany wspólnie z siostrą zakonną Różą Marią Czacką 12 września 2021 roku o godz. 12:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystości weźmie udział kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża publicznie ogłosi dekret beatyfikacyjny. Transmisję z uroczystości będzie można oglądać na portalu polskieradio24.pl i polskieradio.pl.
rozwiń zwiń