"Zasławczycy: tradycje i współczesność". Reportaż Dariusza Kwiatkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 13:25
Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy 5. Pułku Ułanów Zasławskich, wzniesionego w dawnych koszarach tej jednostki z lat 1921-1939 w Ostrołęce - zdjęcie archiwalne z 2016 roku
Odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy 5. Pułku Ułanów Zasławskich, wzniesionego w dawnych koszarach tej jednostki z lat 1921-1939 w Ostrołęce - zdjęcie archiwalne z 2016 rokuFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

polska flaga free flaga polski free shutt 1200 .jpg
103. rocznica odzyskania niepodległości. Blisko 100 wydarzeń upamiętniających w całej Polsce

Do szarży doszło 23 września 1920 roku, gdy 5 Pułk Ułanów Zasławskich uderzył na wycofujące się oddziały sowieckiej 24. żelaznej dywizji strzelców, dlatego święto pułkowe postanowiono obchodzić 23 września. Tak było również w tym roku, a zorganizowano je w Ostrołęce przed dawnymi koszarami 5 Pułku. 

Oficer prowadzący apel poległych przypomniał, że tradycje ostrołęckich kawalerzystów sięgają między innymi powstania listopadowego, kiedy to pułk miał jeszcze w nazwie "Zamoyski". 


Posłuchaj
34:34 2021_11_11 11_19_00_PR1_Audycja_specjalna.mp3 "Zasławczycy: tradycje i współczesność". Reportaż Dariusza Kwiatkowskiego (Jedynka)

 

Szarża, którą dowodził pułkownik Stanisław Sochaczewski, przeszła do legendy. Z jej szczegółami zaznajamiano młodych oficerów przychodzących do pułku. Był wśród nich nieżyjący już płk Marian Michniewicz, absolwent Zawodowego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, który do ostatnich chwil życia dbał o kultywowanie ułańskich tradycji. - Zadaniem ówczesnej pierwszej brygady jazdy było atakowanie Zasławia od południowego wschodu i wschodu. 5 Pułk Ułanów miał rozpoznawać okolice Klembowa, Tabory i ewentualnie odciąć Sowietom drogę odwrotu na Starokonstantynów - słyszmy w reportażu. 

Kultywowanie pamięci o ułanach 

W Ostrołęce nie brakuje ludzi, którym leży na sercu kultywowanie pamięci o ułanach. Co roku we wrześniu organizowane jest święto pułkowe, w którym uczestniczą grupy rekonstrukcyjne.

- Jesteśmy oddziałem kawalerii, organizujemy cyklicznie co roku rekonstrukcję bitwy pod Ostrołęką z bolszewikami - mówił Edward Kowalski, prezes Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. 

Tradycje kawalerzystów kultywowane są także w Zespole Szkół Zawodowych nr. 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. W szkole powstała m.in. izba pamięci. 

Istnieją klasy wojskowe, a taki system kształcenia wspierany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej, o czym mówiła Alina Bałdyga, dyrektor placówki. - To są klasy techniczne, rozszerzone o szkolenie wojskowe. Pierwsze takie klasy powstały w 2012 roku w ramach innowacji pedagogicznej, wg programu autorskiego, ale od 2018 roku weszliśmy w jednolity program ministerstwa i mamy certyfikowane, wojskowe klasy mundurowe - tłumaczyła. - Szkolenie w ramach tego programu polega na tym, że młodzież zostaje wyposażona w jednolite umundurowanie, które w 80 proc. finansowane jest przez MON - dodała. 

Czytaj również: 

***

Tytuł reportażu: "Zasławczycy: tradycje i współczesność" 

Autor: Dariusz Kwiatkowski 

Data emisji: 11.11.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ans