Splendory 2021. Podziękowanie dla świata aktorskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 19:00
Splendory to wyróżnienia dla wybitnych twórców teatru radiowego. W tym roku otrzymali je: Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press i Marek Mazur. Uhonorowani zostali również artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. 
Laureaci tegorocznych nagród Teatru Polskiego Radia: Splendory 2021
Laureaci tegorocznych nagród Teatru Polskiego Radia: Splendory 2021Foto: Polskie Radio
  • Teatr Polskiego Radia - miejsce pełne magii
  • Docenić Mistrzów - Splendory za najlepsze aktorskie kreacje
  • Czas na młodych  - Splendory dla debiutantów

Tegoroczna gala wręczenia Splendorów 2021, z uwagi na antycovidowe obostrzenia, zorganizowana została w kameralnej formule. Całość poprowadził Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. - To wieloletnia tradycja. Nasz hołd i podziękowanie dla całego środowiska aktorskiego, tych ludzi, którzy są z nami związani, którzy wierzą, że jest to miejsce o wielkim znaczeniu dla polskiej kultury. A my mówimy im najprościej i najpiękniej, jak potrafimy, że ich bardzo cenimy - mówi.


Posłuchaj
34:08 2021_12_06 23_10_50_Audycja_specjalna.mp3 Splendory 2021 - za nami gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Splendory 2021 - najważniejsze nagrody Teatru Polskiego Radia

Teatr Polskiego Radia to teatr wyobraźni, to miejsce, gdzie każdy może nałożyć dowolną maskę i stać się tym, kim zechce. Janusz Kukuła przyznaje, że kluczowa jest tu wyobraźnia aktorów. Choć każdego dnia słyszą, że właśnie oni tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca, w pierwszy poniedziałek grudnia, kiedy do ich rąk trafiają Splendory, słowa te zyskują nowy, piękny wymiar. - To są chwile, kiedy najczystsze relacje między ludźmi mogą się uzewnętrznić, bo na chwileczkę chociaż możemy się zatrzymać. Patrzeć na siebie i mówić rzeczy ważne - przekonuje dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Właśnie Teatr Polskiego Radia stoi na straży kultury, na straży języka polskiego, poezji, dramatu i tradycji. 6 grudnia to ważny dzień jeszcze z jednego powodu. Od pewnego czasu specjalne nagrody wręczane są młodym, debiutującym artystom. - To dla mnie bardzo wzruszający moment. Dokonuje się piękna sztafeta pokoleń. Ci, którzy po raz pierwszy ugryźli kęs radiowego chleba, otrzymują nagrody z rąk tych, którzy zasługują na miano mistrzów - mówi Janusz Kukuła. Splendory w tej kategorii otrzymali m.in. Karolina Honchera i Jakub Kordas.

Splendory: docenić mistrzów

W tym roku Splendory przyznano po raz 34. Wręczyli je prezes Zarządu Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji minister Teresa Bochwic oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Wielkiego Splendora Teatru Polskiego Radia 2021, "za wrażliwość w budowaniu swoich bohaterek i za ogromne serce dla pracy w Teatrze Polskiego Radia", otrzymała Lucyna Malec. Po odebraniu nagrody aktorka przyznała, że Teatr Polskiego Radia to miejsce niesamowite. - Spotykamy się tu z ogromną życzliwością. W Teatrze Polskiego Radia nie mamy zbyt wielu prób, zanim pójdziemy nagrywać dane słuchowisko. Ale dzięki powszechnej życzliwości my się tego nie boimy - powiedziała laureatka.

Relacja z wręczenia nagrody Wielki Splendor 2021:

[YouTube Polskiego Radia]

Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia 2021, "za wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat", powędrował też do Jarosława Gajewskiego. W rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia aktor przyznał, że nagroda ta dotyka głęboko, gdyż jest częścią większej całości, czyli kilkudziesięcioletniej współpracy z Teatrem Polskiego Radia. - Jeśli słuchacze znajdują cień satysfakcji w tym, że uczestniczą w słuchowisku, to mamy pełen sukces - zwrócił uwagę. Podkreślił również, że Teatr Polskiego Radia wymaga od aktorów ciężkiej i rzetelnej pracy. Przyznał, że mikrofon nazywany jest w środowisku "przyjacielem, który żąda najwyższej szczerości i absolutnej prawdy aktorskiej natychmiast".

Zobacz też:

Podczas uroczystej gali przyznano również nagrody specjalne. Honorowe Wielkie Splendory trafiły do: Włodzimierza Pressa"za wewnętrzne piękno i za zewnętrzną dobroć oraz mądrość, która pozwala przeżyć piękne chwile słuchaczom Teatru Polskiego Radia", oraz do burmistrza Baranowa Sandomierskiego Marka Mazura"za współtworzenie Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów w Baranowie Sandomierskim - oraz za miłość do sztuki radiowej". Włodzimierz Press przyznał, że słowo jest czymś, co uwielbia i w czym z upodobaniem doszukuje się znaczeń. - Język polski jest potwornie trudny, ale niezwykle piękny przez to bogactwo, do którego trzeba się bardzo dokopywać - tłumaczył. Jednocześnie nie krył, że właśnie radio pozwala mu prezentować słowo.

YouTube/PolskieRadio

Splendory debiutantów

Przyznawanie nagród Teatru Polskiego Radia to również szansa na to, by docenić debiutantów. W tym roku Splendory w kategorii Arete 2021 otrzymali: Karolina Honchera,"za lekkość w kreowaniu świata oraz za bogactwo środków artystycznych, dzięki którym Teatr Polskiego Radia przyciąga młode pokolenia słuchaczy", oraz Jakub Kordas, "za prawdę kreowanych bohaterów, dzięki której aktor opowiada o człowieku i otaczającym go świecie". W kategorii Talanton 2021 za debiut dramaturgiczny - nagrodę zdobył Przemysław Wyszyński, "za wrażliwość w dotykaniu najboleśniejszych ludzkich przeżyć, za umiejętność ukazania postaw i wyborów, sięgających czasów wojny". W kategorii debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia nagrodę Amadeusz 2021, "za kolorowanie słów dźwiękami, za czułość, z jaką to czyni, oraz za wszechstronność, która temu towarzyszy", otrzymał Piotr Skotnicki. Nagrodę w kategorii debiut reżyserski Don Kichot 2021, "za profesjonalizm i umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów sztuki, za wspaniałą pracę z aktorami", wyróżniono Kamila Marię Banasiaka.

Fb/Teatr Polskiego Radia

Fundatorem nagród dla najlepszych debiutów aktorskich, reżyserskich, dramaturgicznych i kompozytorskich w Teatrze Polskiego Radia w 2021 roku jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 

***

Tytuł audycji: Splendory

Prowadzą: Anna Stempniak i Martyna Podolska

Goście: Janusz Kukuła (dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia), Lucyna Malec, Jarosław Gajewski, Włodzimierz Press, Marek Mazur, Karolina Honchera, Jakub Kordas, Przemysław Wyszyński, Piotr Skotnicki, Kamil Maria Banasiak.

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 23.10

mg

Czytaj także

Wielki Splendor. Krzysztof Czabański: media publiczne dla kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:00
Poznaliśmy laureatów Splendorów 2021 - nagród Teatru Polskiego Radia. - Bez świata kultury media nie istnieją. Nie byłoby sensu wzmacniać ich finansowo, a na szczęście to się teraz dzieje - mówił Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN. 
rozwiń zwiń