"Otwórzmy serce na przychodzącego do nas Boga". Orędzie metropolity gdańskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 21:08
- Niech to będą dla wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia - powiedział w orędziu wyemitowanym w Programie 1 Polskiego Radia metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda. Duchowny dodał, że czas adwentu w tym roku był naznaczony pandemią i wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy. 
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda
Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz WojdaFoto: Archidiecezja Gdańska

W orędziu na Boże Narodzenie wyemitowanym wieczorem na antenie Programu 1 Polskiego Radia i TVP1 metropolita podkreślił, że nie brakowało trudności w życiu społecznym i rodzinnym. Niejednokrotnie - jak zaznaczył - nasza wiara była wystawiona na wielką próbę.

Wyciszenie wielorakiego hałasu

Metropolita powiedział, że święty czas Bożego Narodzenia wpływa na przynajmniej częściowe wyciszenie wielorakiego hałasu wokół nas i pozwala robić miejsce temu, który przychodzi - Jezusowi.

- Każdemu, kto poszukuje sensu życia, wcześniej czy później, jawi się Jezus - mówił arcybiskup Wojda.

Podkreślił, że Jezus urodził się w skrajnie ubogich warunkach, w nocy, pośród zwierząt, został położony w żłobie na sianie. To, zdaniem metropolity, skłania nas do pytania, dlaczego tak się stało. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który w jednej z homilii powiedział, że Bóg jest tak wielki, że może stać się mały, Bój jest tak potężny, że może stać się słaby i wyjść nam naprzeciw jako bezbronne dziecko, abyśmy go mogli pokochać.

Pamiątka wcielenia się Syna Bożego w ludzką naturę

Metropolita gdański powiedział, że Boże Narodzenie jest z jednej strony pamiątką wcielenia się Syna Bożego w ludzką naturę, z drugiej - wydarzeniem, które się nieustannie dokonuje. Jak mówił, Bóg wciąż do nas przychodzi, jest gotów narodzić się w największym nawet ubóstwie, by okazać człowiekowi prawdziwą miłość i podnieść go z jego nędzy i grzechu.

Arcybiskup Tadeusz Wojda podkreślił, że prawdziwe relacje nawiązujemy wtedy, gdy stajemy się częścią drugiej osoby. Jak mówił, Bóg, przez narodzenie swojego syna, stał się częścią naszego, ludzkiego życia. Metropolita powiedział, że Jezus jest darem nieba dla nas wszystkich. Zaznaczył, że Bóg powierza się nam i ufa, że zaniesiemy go do naszych rodzin, przyjaciół, bliskich, ale także do tych, którzy - jak podkreśla papież Franciszek - są na peryferiach ludzkiej egzystencji.

- Jest ich wielu, spotykamy ich na ulicach, w jadłodajniach, w szpitalach i więzieniach, są nimi przybysze, uchodźcy i migranci, pukający do drzwi naszego kraju. Ci ostatni niekiedy wzbudzają w nas lęk i obawy swoją odmiennością, kulturą bycia, brakiem asymilacji. Bóg przyszedł do nas jako bezbronne dziecko, powierzając się całkowicie ludzkiej opiece, co jeszcze bardziej uwrażliwia nas na ich los i skłania do wypracowywania skuteczniejszych form pomocy - mówił metropolita gdański.

Otwartość na drugiego człowieka

Arcybiskup zaapelował, byśmy otworzyli serca na przychodzącego do nas Boga, a wówczas będziemy otwarci na drugiego człowieka.

- Niech to będą dla wszystkich w kraju i za granicą święta pełne Bożego Narodzenia - powiedział metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Posłuchaj
05:30 PR1_mp3 2021_12_24-20-07-40.mp3 Orędzie abpa Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego, na Boże Narodzenie

ZOBACZ TAKŻE: Prymas Polski gościem Programu 1 Polskiego Radia

bf

Czytaj także

Dobry uczynek to obopólna korzyść. W święta i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:04
- Badania mówią, że wtedy, kiedy komuś pomagamy, kiedy robimy coś dobrego dla drugiego, to uruchamia się nam cały proces wydzielania hormonu szczęścia i my sami czujemy sie lepiej - mówiła w Dwójce, w dniu wigilii świąt Bożego Narodzenia, psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultywują tradycje przodków, choć bywa to trudne. Boże Narodzenie rosyjskiej Polonii

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 20:46
12 potraw na wigilijnym stole, opłatek i jedno wolne miejsce dla zbłąkanego wędrowca - te polskie bożonarodzeniowe tradycje kultywowane są nadal przez naszych rodaków mieszkających w Rosji. W wielu regionach dziś można było usłyszeć także kolędy śpiewane w języku polskim. Na Dalekim Wschodzie i Syberii już zostały odprawione Pasterki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijna podróż po Betlejem. Reportaż Wojciecha Cegielskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 20:42
Betlejem było w starożytności przedmieściami Jerozolimy. Mieszkali tam głównie rolnicy i rzemieślnicy. Stamtąd wywodził się również król Dawid oraz Józef, mąż Maryi i to właśnie dlatego Józef z Maryją w ciąży szedł do Betlejem, by dać się zapisać.
rozwiń zwiń