Luxtropeda z nowym albumem. Robert "Litza" Friedrich: nagraliśmy składankę pieśni bojowych

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 10:48
Znakomity gitarzysta, kompozytor, wokalista, autor tekstów. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim mężem, ojcem i dziadkiem. Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Robert "Litza" Friedrich, lider zespołu Luxtorpeda, który opowiadał o najnowszej płycie zespołu pt. "Omega" oraz o rodzinie i przeżywaniu Świąt Wielkanocnych.
Robert Friedrich Litza
Robert Friedrich "Litza" Foto: Agencja Forum
  • 6 maja 2022 r. ukaże się najnowszy album Luxtorpedy pt. "Omega". 
  • Na albumie znalazło się 11 premierowych utworów komentujących rzeczywistość oraz kondycję współczesnego świata i człowieka. 
  • Robert "Litza" Friedrich ma siedmioro dzieci, ale jak sam mówi, tylko syn Henryk zajmuje się muzyką.

Nowy album "Omega" 

Już 6 maja ukaże się najnowszy album Luxtorpedy - "Omega". Na nowym krążku znalazło się 11 premierowych utworów komentujących rzeczywistość oraz kondycję współczesnego świata i człowieka. W 2021 roku premierę miał album "Elektoluxtorpeda". - "Elektroluxtorpeda" to był obraz oczekiwania, zrobienia czegoś w międzyczasie, a "Omega" to był plan od samego początku, żeby się zebrać i nagrać wiązankę pieśni bojowych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Robert "Litza" Friedrich. - Wreszcie jako zespół spełniliśmy się w ostrej wersji - dodaje. 


Posłuchaj
15:18 Jedynka/audycja specjalna - "Litza" Friedrich.mp3 Robert "Litza" Friedrich: nagraliśmy składankę pieśni bojowych (Jedynka)

 

Muzyk w rozmowie z Wojciechem Urbanem przyznaje, że najważniejsze w utworach są słowa. - Cały czas, jak to danie przygotowujemy, to są produkty stałe jak muzyka, rytm, odpowiedni aranż. Istotnym elementem tego dania jest słowo, bo to słowo sprawia, że mamy siły, chęci i entuzjazm do tego, żeby tworzyć - podkreśla. - Śpiewamy trochę o naszych słabościach, z których może wynikać dobro - ocenia. 

źródło: OFFICIALLUXTORPEDA/Youtube 


"Jestem dumny z syna"

Robert "Litza" Friedrich ma siedmioro dzieci, ale jak sam mówi, tylko syn Henryk zajmuje się muzyką. - Henryk robi bardzo ambitne rzeczy, wydaje płyty razem z hip-hopowcami w Poznaniu, ma tam swoją bazę muzyczną. Jest dość popularny wśród załogi hip-hopowej i rapującej, chętnie biorą od niego muzykę - zaznacza. - Jestem dumny z syna, tak wygląda, jakby to on był muzykiem, a ja dalej amatorem. Henryk jest wrażliwy muzycznie i zobaczymy, co z tego wyniknie - przyznaje gość Jedynki. 

Henryk napisał jedną z wersji znanego utworu formacji Luxtorpeda pt. "Wilki dwa". - Zapytałem go wieczorem, czy jest w stanie coś takiego zrobić i następnego ranka, po nieprzespanej nocy, przedstawił mi dwie-trzy propozycje i wybraliśmy taką, która się najbardziej podobała - opowiada. 

źródło: OFFICIALLUXTORPEDA/Youtube 

Czy radio jest ważne w życiu Roberta "Litzy" Friedricha? - Telewizji w ogóle nie oglądam, z kolei radia słucham często, jadąc autem. Słucham mniejszych rozgłośni, być może dlatego, że tam są moi przyjaciele. Pamiętam jeszcze czasy, jak się słuchało Radia Wolna Europa i wtedy było to jedyne radio, które mówiło o prawdziwej rzeczywistości - wspomina muzyk. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna 

Rozmawiał: Wojciech Urban 

Gość: Robert Friedrich "Litza" (lider zespołu Luxtorpeda)

Data emisji: 18.04.2022 r.

Godzina emisji: 10.38

ans