Kolonie i obozy w czasie pandemii. "Bardziej misja niż zarabianie pieniędzy"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 08:35
Wyjazdy dla dzieci i młodzieży będą w czasie wakacji organizowane, ale w mocno ograniczonym zakresie. - W zeszłym roku w koloniach i obozach uczestniczyło blisko 1,3 mln uczestników. W tym roku liczba uczestników może spaść nawet do 1/3 tej liczby zeszłorocznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Kindler z Polskiej Izby Turystyki.
Audio
  • Kolonie i obozy w czasie pandemii. "To będzie bardziej misja niż zarabianie pieniędzy" (Po pierwsze ekonomia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hurst Photo/shutterstock.com

- Oczekiwanie jest takie, że dzieci muszą wyjechać na wypoczynek, muszą nawiązać z powrotem relacje społeczne - stwierdził Andrzej Kindler i dodał, że zorganizowany wypoczynek to na pewno bezpieczniejsza opcja niż pozostawienie dziecka samego w domu na okres wakacji. Zauważył, że nie wszyscy dorośli będą mogli wziąć w tym roku urlop. 

W sezonie 2020 organizacja kolonii czy obozów to będzie bardziej misja niż zarabianie pieniędzy. - Te dodatkowe obowiązki, dodatkowe koszty wpływają na to, że w wielu przypadkach to będzie po prostu zrealizowanie jakichś umów, ale bez zasadniczego zysku. Wielu organizatorów nie chce podnosić cen, nie chce ich zmieniać, bo też w dużej mierze traktuje tę organizację wypoczynku jako formę misji. Biznesowo do turystyki młodzieżowej będziemy podchodzić dopiero za rok - podkreślił Kindler.

Choć panuje pewne zamieszanie, organizatorzy starają się dostosować do wytycznych. - Problem jest to, że wytyczne dla branży turystycznej oddają stan na początek maja. Teraz mamy zupełnie inną sytuację epidemiczną. Od niedawna możliwe są choćby wesela na 150 osób. W związku z tym niektóre wytyczne, negocjowane na początku maja, są już nieaktualne. Branża zabiega o ich poluzowanie - zauważył Krzysztof Maziński z warszawskiego Biura Usług Turystycznych.

Dobra wiadomość jest taka, że odblokowana została tarcza finansowa dla branży turystycznej. - Ta pomoc jest już wypłacana. Liczymy na to, że to pomoże wielu firmom przetrwać ten trudny czas, że wiele miejsc pracy zostanie zachowanych - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Natomiast nadal nie jest rozstrzygnięta sprawa tzw. bonu turystycznego. Ministerstwo Rozwoju podało, że trwają prace nad jego ostatecznym kształtem.

Kolonie i obozy w czasach pandemii

Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia, przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak czytamy na stronie resortu edukacji narodowej, wypoczynek letni dzieci i młodzieży będzie mógł się odbyć, ale przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Ich celem jest ograniczenie ryzyka zakażenia dzieci oraz kadry. Jak będą wyglądały kolonie?

Rodzice dziecka (lub opiekunowie prawni) w pisemnym oświadczeniu muszą poświadczyć, że dziecko jest zdrowe w dniu wyjazdu, nie ma infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. A także, że nie zamieszkiwało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.

Zgodnie z wytycznymi, wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry.

Organizator ma też obowiązek zapewnienia środków higieny i ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników kolonii (jeśli nie zrobili tego rodzice) oraz stałej obecności pielęgniarki (lub możliwości szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem), a także ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami.


W jednym pokoju (czy namiocie) powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy. Liczba zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać czterech osób (przy zachowaniu powierzchni 4 m kw. na osobę). 

Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m kw. na osobę. Z pomieszczenia należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Na stołówce przy jednym stoliku - jeśli jest to możliwe - powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków. Po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł. 

Uczestników kolonii nie powinni odwiedzać rodzice czy dziadkowie. Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

***

Tytuł audycji: Po pierwsze ekonomia

Prowadzi: Justyna Golonko

Data emisji: 4.06.2020

Godzina emisji: 6.40

kk

Czytaj także

Wakacyjne hity 2020 - kemping, karawaning, agroturystyka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:18
Zagrożenie związane z pandemią koronawirusa spowodowało, że, po pierwsze, cel podróży jest w zasadzie jeden - w Polskę, a po drugie - modne stały się popularne dekady temu formy odpoczynku, takie, jak kemping czy agroturystyka.
rozwiń zwiń