Koniec z terminem ważności kart podarunkowych? "Zachwianie równowagi stron"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 11:17
Jak niedawno orzekł słupski sąd, niezgodna z dobrym obyczajem jest zasada, że pieniądze z karty podarunkowej po jakimś czasie przepadają. Czy to oznacza, że pieniądze nie będą przepadać po określonym terminie? Większość regulaminów firm oferujących karty podarunkowe przewiduje ich terminową ważność  -najczęściej rok, a płatność kartą podarunkową w sklepach w Polsce staje się coraz bardziej powszechna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Popov

Posłuchaj
02:43 _PR1_AAC 2020_06_17-06-47-54.mp3 Ważny wyrok w sprawie ważności kart podarunkowych (Po pierwsze ekonomia/Jedynka)

 

Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia prezes Warszawskiego Oddziału Federacji Konsumentów Michał Herde, na różne sytuacje związane z kartami podarunkowymi coraz częściej skarżą się klienci. - Zgłaszali się konsumenci, którzy skarżyli się na fakt przepadku środków z niewykorzystanych kart podarunkowych. Zazwyczaj była to sytuacja, w której zapadał termin możliwości wykorzystania środków na takiej karcie. Konsumenci spotykali się z odmową i brakiem jakiejkolwiek możliwości negocjacji - mówi.


czytaj więcej
shutterstock kobieta słuchawski komputer 1200.jpg
Cyberwłamanie do naszego komputera. Jak się przed im uchronić?

Polskie prawo nie reguluje terminu ważności karty podarunkowej. Zdaniem eksperta, wyrok sądu w tej sprawie jest ważny i sprawiedliwy. - Jest to zwykłe zachwianie równowagi stron w danym kontrakcie. Konsument, który posiada pewnego rodzaju środki do wykorzystania, nie może tak naprawdę z nich skorzystać. Po drugiej stronie nie ma tak naprawdę żadnego świadczenia, nie wiadomo dlaczego sprzedawca zatrzymuje te pieniądze nie wydając towaru ani nie świadcząc usługi - zaznacza Michał Herde.


Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale w końcu jest już lato. Słuszny - naszym zdaniem - wyrok, pozwalający konsumentowi na odzyskanie pieniędzy z niewykorzystanej karty podarunkowej.

Opublikowany przez Federacja Konsumentów Wtorek, 16 czerwca 2020

Postanowienie sądu w Słupsku pozytywnie ocenia także mecenas Karolina Gorczyca-Barszczewska. Jej zdaniem wyrok jest ciekawy zarówno pod kątem prawniczym, jak i praktycznym. - Otwiera także innym konsumentom drogę do skutecznego dochodzenia zwrotu środków po upływie czasu na wykorzystanie karty podarunkowej czy vouchera - wyjaśnia w radiowej Jedynce.

- Oczywiście nie funkcjonujemy w systemie prawa precedensowego i wyrok ten nie staje się obowiązującym prawem, ale o ile utrzyma się w apelacji, może istotnie wpłynąć na kształtowanie się linii orzeczniczej i na treść innych wyroków zapadających w sprawach konsumenckich - dodaje.Co więcej, konsumenci nie zawsze mają świadomość tego, że karty podarunkowe posiadają termin ważności. - Wszelkie regulaminy korzystania z tego typu kart są jednostronnie narzucane konsumentom. Takie karty stanowią także pewnego rodzaju promocję sklepu i wpływają bez wątpienia na wzrost sprzedaży i zyski sklepu, dlatego brak w regulaminie zapisów nakazujących zwrot zapłaconych środków w przypadku niewykorzystania karty, jest po prostu przykładem nierównej pozycji stron - mówi radca prawny Marta Pasztelaniec. 

***

Tytuł audycji: Po pierwsze ekonomia

Prowadzi: Justyna Golonko

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 6.47

Jedynka/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: bon turystyczny to solidarność z rodzinami i branżą w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 18:21
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że bon turystyczny będzie z jednej strony wspomagał firmy tej branży, a z drugiej umożliwi rodzinom wypoczynek w dobie kryzysu ekonomicznego, który spowodowała pandemia.
rozwiń zwiń