Wakacje kredytowe już są, ale nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 14:44
Można już korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Jest to możliwe po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę tarczy 4.0. Osoba, która złoży wniosek i spełni warunki, będzie mogła przesunąć płatności o trzy miesiące i to bez żadnych dodatkowych opłat i odsetek.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Marcin Smolinski

Z wakacji kredytowych będzie mogła skorzystać osoba, która zaciągnęła zobowiązanie przed 13 marca 2020 roku i utraciła pracę. Jarosław Sadowski z Expandera zwraca uwagę, że wniosek musi zawierać kilka elementów. - Konieczne są dane kredytobiorcy, dane banku i wskazanie, o którą umowę chodzi, jeśli osoba taka ma w tym banku kilka umów - mówi doradca. Bo tylko dla jednej umowy można skorzystać z zawieszenie spłaty. Po złożeniu wniosku spłaty są wstrzymane automatyczni. Jarosław Sadowski, że zawieszenie spłat nie odnosi się do kredytu studenckiego.


Posłuchaj
03:01 Ekonomia 25-06-2020.mp3 Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? (Sygnały dnia/jedynka)

 

Krzysztof Pietraszkiewicz ze Związku Banków Polskich zaleca jeszcze chwilę wstrzemięźliwości. - Myślę, że szczegóły będą uzgodnione dopiero w najbliższych dniach między środowiskiem bankowym a Ministerstwem Rozwoju  i ewentualnie innymi instytucjami - mówi prezes ZBP.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK mówi, że jego urząd kontrolował, jak były realizowane wakacje kredytowe wprowadzane przez banki na własną rękę. - Wyeliminowaliśmy niekorzystne warunki dla kredytobiorców, którzy z uwagi na pandemię koronawirusa zdecydowali się na skorzystanie z oferowanych dobrowolnie przez banki tzw. wakacji kredytowych - wyjaśnia.

***

Tytuł audycji: Po pierwsze ekonomia

Prowadzi: Błażej Prośniewski

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 6.38

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy duże banki z odsieczą dla kredytobiorców. Można zawiesić raty kredytu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 14:47
W związku z sytuacją wokół epidemii BKO BP, Raiffeisen i mBank zaoferowały swoim klientom możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów, w tym hipotecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi. Znamy dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 09:22
W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,82 tys. klientów. To spadek o 34,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - podało Biuro Informacji Kredytowej. To piąty najniższy wynik liczby wnioskujących od stycznia 2007 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus uderzył w rentowność i zyski banków. Ekspert o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 12:04
O sytuacji sektora bankowego w dobie koronawirusa, oznaczającej zmniejszanie odsetek od kredytów, marż i cen usług bankowych, przy jednocześnie spadających stopach procentowych, mówił w audycji radiowej Jedynki "Po Pierwsze Ekonomia" Marcin Czaplicki, ekonomista PKO Banku Polskiego.
rozwiń zwiń