Jurek Bitschan - nastoletni obrońca Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 17:36
W 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym co tydzień przedstawiać będziemy ludzi, którym zawdzięczamy to, że po 123 latach Polska wróciła na mapę Europy i obroniła niepodległość w wojnie polsko-bolszewickiej.
Audio
  • Prof. Janusz Odziemkowski o Jurku Bitschanie i o Lwowskich Orlętach (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Obraz Orlęta  obrona cmentarza, Wojciech Kossak 1926
Obraz "Orlęta – obrona cmentarza", Wojciech Kossak 1926Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Bohaterem pierwszej audycji z cyklu "Ludzie Niepodległości" był Jurek Bitschan - jeden z ponad 1400 dzieci, które w latach 1918-19 broniły Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej.

14-letni Bitschan, gimnazjalista, zginął w pierwszym dniu swojej walki i stał się legendarnym symbolem tamtych wydarzeń. W hołdzie dla niego powstała m.in. ballada do słów Anny Fischer.

O Jurku Bitschanie i o Lwowskich Orlętach opowiada w audycji prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Posłuchaj nagrania.

***

W kolejnych tygodniach bohaterami nowego cyklu radiowej Jedynki będą m.in. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Władysław Sikorski, Wojciech Korfanty, kobiety-żołnierze: Maria Wittek i Wanda Gertz oraz ludzie kultury (np. Jan Kiepura), sztuki i nauki.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości (w paśmie "Eureka")

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 29.01.2017

Godzina emisji: 16.09

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrona Lwowa - "poszli do walki jak w taniec"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 05:55
Walki polsko-ukraińskie o Lwów rozpoczęły się 31 października 1918 roku. Bohaterską kartą zapisała się ochotnicza młodzież gimnazjalna, tzw. "Orlęta lwowskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń