Michalina Mościcka - Pierwsza Dama II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 17:20
- Gdy została prezydentową, opowiadano, że pochodzi z dość zamożnej rodziny szlacheckiej. To była fikcja. Rodzina Michaliny była zbankurutowana, ale była to rodzina bardzo patriotyczna - tłumaczył Kamil Janicki, autor książki "Damy II Rzeczpospolitej".
Audio
  • Rola i dokonania Michaliny Mościckiej (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Michalina Mościcka (zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego)
Michalina Mościcka (zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego) Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Michalina Mościcka, żona prezydenta II Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego, była ulubienicą Józefa Piłsudskiego, działaczką społeczną i polityczną która w młodości bardzo intensywnie angażowała się w działalność niepodległościową. Jako narzeczona, a potem żona Ignacego Mościckiego prowadziła razem z nim działalność konspiracyjną – konstruowała i przemycała bomby używane w zamachach na rosyjskie władze. Była działaczką Polskiej Organizacji Wojskowej.

Jak wspominał sam Ignacy Mościcki, żona pozwalała mu nie myśleć o problemach dnia codziennego, nie myśleć o sprawach materialnych. Mieli czwórkę dzieci. Codzienne, przyziemne problemy w całości spadały na Michalinę - Ignacy był w dużej mierze w praktyce człowiekiem niezaradnym. Stworzył przełomowy, wart milion franków, patent dotyczący kondensatorów, po czym oddał go za darmo swemu pracodawcy - mówił historyk. 

Kamil Janicki opisał dokonania i zasługi Michaliny Mościckiej w działalności społecznej i jej próby działania jako liderki Ligii Kobiet. Z audycji dowiemy się między innymi dlaczego nie powiódł się planowany przez Ignacego Mościckiego samobójczy zamach na generał-gunernatora Warszawy i  dlaczego Mościcka mówiła, że "do gorsetu pasuje dynamit".

W audycji usłyszmy archiwalne wypowiedzi Sławomira Michała Nowinowskiego i Wojciecha Lady.

***

Tytuł audycji: "Ludzie Niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Kamil Janicki (autor książki "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej)

Data emisji: 12.02.2017

Godzina emisji: 16.10

ab/mc

Czytaj także

"Podwójne espresso" z wizytą w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 12:09
Z okazji Święta Niepodległości, dzisiejszego poranka słuchacze Jedynki mogli poczuć się tak, jakby byli na spacerze w Milusinie, czyli w dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku. Monika Tarka i Robert Kilen wybrali się na zwiedzanie tego uroczego miejsca z opiekunem Milusina panem Jerzym Pawłowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorat Koźmiński i inna walka o naszą niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 21:22
- Tak jak Piotr Skarga w kazaniach piętnował wady narodowe, tak Honorat Koźmiński uczulał na pijaństwo, niezgodę, bezkrytyczne przyjmowanie zagranicznych wzorców i odejście od wiary - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń