Skłodowska-Curie i jej trudna miłość do Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 17:00
Bohaterką audycji tym razem jest Maria Skłodowska-Curie. Wielka polska uczona związana zawodowo i rodzinnie z Francją nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, wspierając ojczyznę w pierwszych dekadach po odzyskaniu niepodległości.
Audio
  • Małgorzata Sobieszczak-Marciniak o patriotyzmie Marii Skłodowskiej-Curie (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Maria Skłodowska-Curie
Maria Skłodowska-CurieFoto: Domena publiczna

Maria była najmłodsza córką skromnych warszawskich nauczycieli. Na początku XX wieku Cesarski Uniwersytet Warszawski nie przyjmował kobiet, dlatego myśli Marii skierowały się ku Sorbonie. W wieku 24 lat wyjechała z Polski i nigdy nie wróciła do niej na stałe.

- Ona chciała skończyć studia i wrócić; wówczas wśród młodzieży inteligenckiej wyjazd za granicę w celu lepszego ułożenia sobie życia był uznawany za zdradę. O pozostaniu we Francji zadecydowała na pewno miłość, ale chyba nie jako pierwszy powód. Skłodowska po studiach wróciła do Polski i próbowała podjąć tu pracę, myślę, że Uniwersytet Jagielloński do dziś żałuje, że jej nie przyjął - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie – w Hołdzie.

Mówi też o tym, w jaki sposób objawiało się przywiązanie wybitnej uczonej do ojczyzny i jak upamiętniła ona Polskę w swoich badaniach.

W audycji posłuchacie archiwalnego nagrania rozmowy z Ewą - młodszą córką Marii i Piotra Curie.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie – w Hołdzie)

Data emisji: 5.03.2017

Godzina emisji: 16.18

mg/jsz

Czytaj także

Jakie tajemnice wciąż skrywa Reduta Ordona?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2015 16:00
- Docelowo miało jej bronić 1200 żołnierzy, jednak podczas szturmu znajdowało się tam około 400-500 obrońców i tylko 6 armat. Ordon dowodził znakomicie, a walka była niezwykle dramatyczna – opowiada dr Wojciech Borkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Curie - w cieniu żony

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 05:45
Skupiony na nauce nie dbał o wygodę, sławę i uznanie, Piotr Curie był niemal ucieleśnieniem stereotypu nieżyciowego naukowca. Był idealistą, dla którego wartością większą niż pieniądze była nauka. To przekonanie połączyło go z Marią Skłodowską.
rozwiń zwiń