Jaki był patriotyzm Marii Dąbrowskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 17:00
- Maria Dąbrowska kochała Polskę w sposób racjonalny. Chciała dla tej Polski pracować - przypomina prof. Ewa Głębicka.
Audio
  • Jaki był patriotyzm Marii Dąbrowskiej? (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Maria Dąbrowska
Maria DąbrowskaFoto: PAP/CAF

Jan_Kiepura_1200.jpg
Jan Kiepura - prekursor hasła "Dobre, bo polskie!"

Maria Dąbrowska pochodziła ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Była córką Józefa Szumskiego i Ludomiry z Gałczyńskich. Wychowała się w dworze w Russowie pod Kaliszem. W latach 1907–1914 studiowała na uniwersytetach w Szwajcarii (Lozanna) i Belgii (Bruksela) nauki przyrodnicze, ekonomię i socjologię. W czasie studiów związała się z nurtami niepodległościowymi. Była zwolenniczką poglądów Edwarda Abramowskiego, jego idei spółdzielczości. Wyszła za mąż za Mariana Dąbrowskiego, działacza socjalistycznego poznanego za granicą, zaprzyjaźnionego z Józefem Piłsudskim. Miała poglądy lewicowe, popierała ruch spółdzielczy oraz idee spółdzielczości jako pośredniej formy własności.

Zmarła wieczorem 19 maja 1965 w lecznicy przy ul. Emilii Plater 18 w Warszawie. Trumnę ze zwłokami wystawiono w Sali Kolumnowej pałacu Prymasowskiego - przedwojennej siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych. W testamencie poprosiła o katolicki pogrzeb oraz pochowanie razem z matką i poległą w Powstaniu Warszawskim siostrą. Jej druga prośba nie została spełniona. 22 maja 1965, po mszy żałobnej w katedrze św. Jana, spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim.

Czy Maria Dąbrowską patriotyzm wyniosła z domu? Czy rodzice pisarki zostali opisani w "Nocach i dnia"? Dlaczego w pewnym okresie życia czekała na wojnę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość:  Ewa Głębicka (dr hab., prof. nadzwyczajny, kierownik Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej IBL PAN), Ewa Manowska (Muzeum Marii Dąbrowskiej)

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 16.12

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 11:11
- Był jednym z najbardziej wykształconych generałów II Rzeczpospolitej. Miał za sobą wojnę japońsko-rosyjską, w której aktywnie uczestniczył, a następnie wiele sukcesów w pierwszej fazie I wojny światowej. Posiadał z jednej strony wykształcenie, z drugiej doświadczenie - podkreśla prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kiepura - prekursor hasła "Dobre, bo polskie!"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:31
 - Wychowywaliśmy się razem, bo nasi rodzicie się bardzo lubili. Janek był pupilem mojej mamy, a talent odziedziczył po babce Katarzynie -  tak ponad 40 lat temu, w Polskim Radiu, wspominała Janina Kiepura-Osiecka, kuzynka Jana Kiepury, również śpiewaczka operowa i pedagog. 
rozwiń zwiń