Roman Dmowski i jego polityczne koncepcje

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 18:14
Droga do polityki Romana Dmowskiego nie była jednak prosta. - Cała kariera życiowa Dmowskiego może być traktowana jako przykład społecznego awansu w tym najlepszym tego słowa  znaczeniu. Jego ojciec z trudem składał litery, w przypadku matki było trochę inaczej, ale nie wiadomo, czy w domu były jakieś książki - opowiada prof. Krzysztof Kawalec. 
Audio
  • Roman Dmowski i jego polityczne koncepcje (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Pomnik Romana Dmowskiego przy Placu Na Rozdrożu w Warszawie
Pomnik Romana Dmowskiego przy Placu Na Rozdrożu w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Roman Dmowski 510x280
Roman Dmowski – przeciwnik Piłsudskiego

Roman Dmowski to jeden z najwybitniejszych polskich polityków przełomu XIX i XX wieku. Intelektualista, myśliciel, którego zasługi w odzyskaniu przez Polskę niepodległości trudno przecenić. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, działacz niepodległościowy. Postać kontrowersyjna, której zasług w odbudowie państwa polskiego trudno odmówić. 

- Dmowski sądził, że nie da się rozwiązać sprawy Polski za jednym razem i że być może zjednoczenie wyprzedzi niepodległość. W związku z tym po pokonaniu bloku niemieckiego byłaby szansa na zjednoczenie ziem polskich pod berłem rosyjskim. Natomiast Rosja może swojego militarnego sukcesu nie przetrwać - mówił gość Katarzyny Kobyleckiej. 

Jak przebiegała jego edukacja? Czemu wybrał studia przyrodnicze? Jak kształtowały się jego poglądy? Jakiego Dmowskiego nie znamy? Jaką odegrał w czasie konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której portret Dmowskiego dopełniły archiwalne wypowiedzi Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Jana Zamoyskiego i prof. Pawła Wieczorkiewicza.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość:  prof. Krzysztof Kawalec (Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 16.13

gs/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Kiepura - prekursor hasła "Dobre, bo polskie!"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:31
 - Wychowywaliśmy się razem, bo nasi rodzicie się bardzo lubili. Janek był pupilem mojej mamy, a talent odziedziczył po babce Katarzynie -  tak ponad 40 lat temu, w Polskim Radiu, wspominała Janina Kiepura-Osiecka, kuzynka Jana Kiepury, również śpiewaczka operowa i pedagog. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był patriotyzm Marii Dąbrowskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 17:00
- Maria Dąbrowska kochała Polskę w sposób racjonalny. Chciała dla tej Polski pracować - przypomina prof. Ewa Głębicka.
rozwiń zwiń