Kardynał Edmund Dalbor - pierwszy prymas niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 13:00
Rok 1918 w naszej historii opisujemy przez pryzmat militarno-polityczny. Trzeba przypomnieć, że za sprawą zwycięskiego powstania wielkopolskiego, wraz z wolnością, Polacy odzyskali inny zagrabiony przez zaborcę skarb – godność prymasa Polski. Po 1919 roku otrzymał tę godność 50-letni kardynał Edmund Dalbor.
Audio
  • Kardynał Edmund Dalbor pierwszy prymas niepodległej Polski (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Pomnik kardynała Dalbora w katedrze w Gnieźnie
Pomnik kardynała Dalbora w katedrze w GnieźnieFoto: Piotrus/GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

pap_19500000_02C 1200.jpg
Jaki był patriotyzm Marii Dąbrowskiej?

- Społeczeństwo polskie widziało w tej Postaci znak jednoczącej się Polski, walących się kordonów zaborczych i krzepnących mocy wyciąganych ze wszystkich stron Dłoni Narodu – po wolność - tak o swoim poprzedniku mówił kardynał Stefan Wyszyński.

Kardynał Dalbor przez całe swoje kapłańskie życie angażował się także w działania społeczne, niesienie pomocy potrzebującym. Dlatego mówiono o Nim "wielki jałmużnik całej Polski". Czy działania prymasa budziły kontrowersje? Czy kardynał Edmund Dalbor był dobrym dyplomatą? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość:  ks. prof. Stanisław Wilk (salezjanin, historyk Kościoła)

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 16.07

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalina Mościcka - Pierwsza Dama II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 17:20
- Gdy została prezydentową, opowiadano, że pochodzi z dość zamożnej rodziny szlacheckiej. To była fikcja. Rodzina Michaliny była zbankurutowana, ale była to rodzina bardzo patriotyczna - tłumaczył Kamil Janicki, autor książki "Damy II Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń