Stanisław Wojciechowski - człowiek pracy od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 17:37
Stanisław Wojciechowski po śmierci Gabriela Narutowicza wybrany został drugim prezydentem Rzeczpospolitej. Wcześniej na swojej drodze politycznej spotkał Józefa Piłsudskiego, z którym relacje zmieniły się od przyjaźni do zapiekłej niechęci.  
Audio
  • Polityczna droga Stanisława Wojciechowskiego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Stanisław Wojciechowski
Stanisław Wojciechowski Foto: Autor: nieznany [domena publiczna], Wikimedia Commons

Wojciechowski był działaczem społecznym i robotniczym, członkiem PPS-u, gdzie poznał Józefa Piłsudskiego.

czytaj więcej
Przewrót majowy 1200.jpg
Przewrót majowy – kontrowersyjny fragment historii

- Okoliczności tego poznania przeszły do legendy i dziś nie można rozdzielić, co jest prawdą, a co mitem. Legenda głosi, że panowie nawet kilka nocy przespali w lesie przykryci jednym płaszczem, uważali się za przyjaciół, chociaż byli charakterologicznie tak od siebie odlegli, że o tę przyjaźń byłoby trudno. Byli jednak partnerami. We dwóch prowadzili działalność, która spajała partię. Dotrwali w ten sposób do rewolucji 1905 roku. Wtedy ich drogi się rozeszły - opowiada prof. Andrzej Chojnowski, historyk.

Wojciechowski nie był typowym działaczem partyjnym i politykiem, ale raczej społecznikiem, co także różniło go od Piłsudskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zajął się działalnością spółdzielczą. Potem wstąpił do PSL "Piast" i przez półtora roku sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych. Po śmierci Gabriela Narutowicza został wybrany drugim prezydentem Rzeczpospolitej. Po przewrocie majowym zrezygnował jednak z urzędu i wycofał się z polityki oświadczając, że z "Piłsudskim pogodzi się dopiero na tamtym świecie". 

Czego nie chciał wybaczyć Piłsudskiemu i jakie były jego losy polityczne? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Andrzej Chojnowski (historyk), dr. Andrzej Zawistowski (historyk)

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 16.10

zi/jsz

Czytaj także

Gen. Józef Dowbor Muśnicki - zapomniany bohater

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 11:11
- Był jednym z najbardziej wykształconych generałów II Rzeczpospolitej. Miał za sobą wojnę japońsko-rosyjską, w której aktywnie uczestniczył, a następnie wiele sukcesów w pierwszej fazie I wojny światowej. Posiadał z jednej strony wykształcenie, z drugiej doświadczenie - podkreśla prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń