Władysław Grabski - podniósł Polskę z ruiny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 10:00
Bohaterem audycji był Władysław Grabski - ekonomista, minister skarbu i dwukrotny premier II Rzeczpospolitej, bezpartyjny fachowiec, autor reformy skarbowej i ojciec polskiego złotego.
Audio
  • Prof. Wojciech Morawski o dokonaniach Władysława Grabskiego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Władysław Grabski
Władysław GrabskiFoto: Polona/domena publiczna

To dzięki jego nieustępliwym działaniom naprawczym udało się wyjść z głębokiego kryzysu porozbiorowego i zniszczeń I wojny światowej.

Władysław Grabski (1874-1938) odszedł z polityki w 1925 roku, nie chcąc przystać na populistyczne naciski ze strony różnych frakcji parlamentarnych, a także na skutek konfliktu z prezesem Banku Polskiego.

Gościem audycji był prof. Wojciech Morawski z Katedry Historii Gospodarczej SGH. Wyemitowaliśmy także nagrania archiwalne: prof. Marka Mariana Drozdowskiego i nieżyjącego już wnuka Władysława Grabskiego - prof. Macieja Grabskiego.

***

Tytuł audycji: "Ludzie Niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Wojciech Morawski (Katedra Historii Gospodarczej SGH)

Data emisji: 23.07.2017

Godzina emisji: 17.10

pg/bch/mg

Czytaj także

O. Maksymilian Kolbe na rzecz niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:46
- Myślę, że wielki wpływ na postawę patriotyczą miały u o. Kolbe przenosiny ze Lwowa, gdzie ukończył niższe seminarium, do Krakowa. To był 1912 rok, w mieście wrzało: działał Związek Strzelecki, odbywały się liczne demonstracje patriotyczne - mówi ks. prof. Józef Marecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Broniewski. Żołnierz Piłsudskiego, który zakochał się w socjalizmie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 10:07
Bohaterem audycji był Władysław Broniewski herbu Lewart, "Orlik" – poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń