Jak generał Haller walczył o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 20:00
Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) był jedną z najwybitniejszych osobistości II Rzeczpospolitej.
Audio
  • Michał Mackiewicz i Janusz Osica o generalne Józefie Hallerze (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Generał Józef Haller
Generał Józef HallerFoto: Domena publiczna

Generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, działacz polityczny i społeczny, brat stryjeczny gen. Stanisława Hallera von Hallenburga. Odznaczony orderami Orła Białego i Virtuti Militari.

Jako wojskowy, Józef Haller okazał się doskonałym profesjonalistą, jako społecznik, był człowiekiem niezwykle zaangażowanym i niemal doskonałym, a jako polityk, był trochę niespełniony. Jednak to przede wszystkim jego zalety wojskowe sprawiły, że dzisiaj Haller jawi nam się jako jedna z najwybitniejszych postaci pierwszej połowy XX wieku, jeśli chodzi o historię Polski – mówi w audycji Jedynki Michał Mackiewicz z Muzeum Wojska Polskiego.

Generał Haller nie jest jednak oceniany w jednoznaczny sposób przez historyków. Dlaczego tak się stało? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Michał Mackiewicz (Muzeum Wojska Polskiego), Janusz Osica (historyk, nagrania archiwalne)

Data emisji:  30.07.2017

Godzina emisji: 17.11

zi 

Czytaj także

Kardynał Edmund Dalbor - pierwszy prymas niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 13:00
Rok 1918 w naszej historii opisujemy przez pryzmat militarno-polityczny. Trzeba przypomnieć, że za sprawą zwycięskiego powstania wielkopolskiego, wraz z wolnością, Polacy odzyskali inny zagrabiony przez zaborcę skarb – godność prymasa Polski. Po 1919 roku otrzymał tę godność 50-letni kardynał Edmund Dalbor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Maksymilian Kolbe na rzecz niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:46
- Myślę, że wielki wpływ na postawę patriotyczą miały u o. Kolbe przenosiny ze Lwowa, gdzie ukończył niższe seminarium, do Krakowa. To był 1912 rok, w mieście wrzało: działał Związek Strzelecki, odbywały się liczne demonstracje patriotyczne - mówi ks. prof. Józef Marecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Grabski - podniósł Polskę z ruiny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 10:00
Bohaterem audycji był Władysław Grabski - ekonomista, minister skarbu i dwukrotny premier II Rzeczpospolitej, bezpartyjny fachowiec, autor reformy skarbowej i ojciec polskiego złotego.
rozwiń zwiń