Zofia Nałkowska. Intelektualistka, feministka, pisarka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 18:30
Bohaterką audycji była Zofia Nałkowska żyjąca w latach 1884-1954, która do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica".
Audio
  • Zofia Nałkowska. Intelektualistka, feministka, pisarka (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Zofia Nałkowska
Zofia NałkowskaFoto: PAP/reprodukcja

Pisarka ukończyła prywatna pensję i tajny Uniwersytet Latający, ale największą część swojej szerokiej wiedzy zdobyła dzięki samokształceniu. Dwukrotnie zamężna, choć mężów wybierała nie najlepszych. Zawsze tez otaczali ja adoratorzy.

W latach 30. związała się z grupą literacką "Przedmieście", która propagowała literaturę silnie zaangażowaną społecznie i sympatyzującą z ideami socjalistycznymi. Jako jedyna kobieta została przyjęta do Polskiej Akademii Literatury. W 1935 roku ukazała się jedna z najsłynniejszych powieści Nałkowskiej, "Granica", w której dostrzec można opis tego, co dzieje się w polskiej warstwie społecznej i politycznej.

W czasie wojny Nałkowska przebywała w okupowanej stolicy, gdzie prowadziła sklep z tytoniem. Działała także aktywnie w podziemnym życiu literackim. W 1945 zaakceptowała nową władzę i przyjęła mandat członkini Krajowej Rady Narodowej, następnie brała udział w pracach Sejmu Ustawodawczego. Powiązania z ówczesną władzą pozwoliły jej wejść w skład Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Efektem zapoznania się ze wstrząsającymi świadectwami zbrodni stał się zbiór literackich reportaży zatytułowany "Medaliony". Zofia Nałkowska zmarła w 1954 roku i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Alei Zasłużonych.

O pisarce, publicystce i działaczce politycznej opowie dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej UW. W audycji wykorzystamy nagrania archiwalne ze zbiorów Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej UW)

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 17.15

mg

Czytaj także

"Takie byłyśmy bohaterki". Wanda Chotomska w konspiracji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 14:40
Co ranny żołnierz może zrobić z końskiego włosia, dwóch szczoteczek do zębów oraz srebrnej dwuzłotówki? Wojennych wspomnień zmarłej 2 sierpnia 2017 r. Wandy Chotomskiej słuchaliśmy z nagrań archiwalnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Droga do Rio". Polscy emigranci szukają raju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:00
– Fala emigracyjna, o której piszę, to ludzie, którzy wyjechali do Ameryki Południowej podczas II wojny światowej i tuż po niej – mówiła Aleksandra Pluta, autorka książki "Droga do Rio. Historie polskich emigrantów".
rozwiń zwiń