"Sumienie polskiej literatury" - Stefan Żeromski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 18:14
- Stefan Żeromski okazał się pisarzem tak bardzo sugestywnym i tak mocno dotykającym palących problemów polskości, że nie tylko wielu krytyków literackich, ale też przyjaciele i czytelnicy uznali niektóre jego książki za swego rodzaju wyznaczniki moralne - powiedziała w radiowej Jedynce dr Eliza Kącka.
Audio
  • "Sumienie polskiej literatury" - Stefan Żeromski (PR, 3.09.2017)
Stefan Żeromski
Stefan ŻeromskiFoto: PAP

Stefan Żeromski (1864-1925) - prozaik, publicysta, dramaturg. W swoich dziełach często poruszał problematykę społeczną, tematy ubóstwa i kondycji warstwy robotniczej i chłopskiej. W jego domu prowadzono ochronkę i tajną szkołę. Autor "Syzyfowych prac", "Popiołów" i "Przedwiośnia".

- Stefan Żeromski nie pisał, jak pięknie jest być Polakiem, tylko o tym, jak jest trudno, jak to boli oraz jakie są nasze wady i demony - wskazała w audycji "Ludzie niepodległości" gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy o życiu i działalności literacko-politycznej pisarza i społecznika.

***

Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspominamy ludzi, którzy swą postawą, zaangażowaniem, pracą oraz walką przyczynili się do powrotu Rzeczypospolitej na arenę i mapę świata.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.09.2017

Godzina emisji: 17.10

kk/ab

Czytaj także

Ignacy Mościcki - trzeci prezydent II RP

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 17:00
Tym razem w audycji przybliżyliśmy sylwetkę prezydenta Ignacego Mościckiego, który był także naukowcem-chemikiem, profesorem Politechniki Lwowskiej. 
rozwiń zwiń