Ludzie niepodległości - Antonina Leśniewska

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 12:30
Polska farmaceutka, działaczka społeczna i oświatowa, prekursorka krzewienia wiedzy farmaceutycznej wśród młodych Polek.
Audio
  • "To ona wskazała drogę kobiet do zawodu farmaceuty" (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SvedOliver/shutterstock.com/cc

Antonina Leśniewska była córką lekarza. Jej marzeniem była współpraca z ojcem. Swoje życie wyobrażała sobie tak, że ojciec stawia diagnozy i wypisuje recepty a pacjenci przychodzą do niej i ona wykonuje dla nich leki.

Jak podkreśliła w audycji "Ludzie niepodległości" dr hab. Iwona Arabas, w czasach, w których żyła Leśniewska, czyli na przełomie XIX i XX wieku, wykształcenie farmaceuci nabywali w sposób czterostopniowy.

- Już ten pierwszy etap, rzemieślniczy, był wspaniałą okazją do zablokowania kariery kobiecie. Właściciel apteki musiał bowiem wyrazić zgodę na jej przyjęcie, a nie wyrażał takiej zgody z różnych powodów. Podstawowym była tradycja. Kobiet w aptece nie było i nikt nie miał ochoty łamać tej tradycji - wskazała gość Jedynki.

Leśniewska była jednak uparta. 5 lipca 1901 roku w gmachu Towarzystwa Dobroczynności przy kościele św. Katarzyny w Petersburgu na Newskim Prospekcie otworzyła pierwszą żeńską aptekę.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której odwiedziliśmy także Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. Iwona Arabas (profesor Państwowej Akademii Nauk, kierowniczka Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 21.10

kk

Zobacz więcej na temat: farmacja Artur Wolski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski - jedna z najbarwniejszych postaci II RP

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 10:36
Mówiono o nim, że kocha trzy rzeczy: konie, koniak i kobiety. Weteran walk o niepodległość w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Osobisty adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, generał i dyplomata, ale także poeta i literat brylujący w kręgach warszawskiej bohemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z najstarszych działaczy niepodległościowych w okresie wielkiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:31
Wacław Sieroszewski (1858-1945) o 10 lat starszy od Józefa Piłsudskiego, zesłaniec na Sybir,  etnograf, pisarz, legionista, twórca kultury, symbol ruchu niepodległościowego.
rozwiń zwiń