Najwybitniejszy historyk dziejów porozbiorowych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 14:31
Jego życie było czynną służbą dla nauki i społeczeństwa. Był najwybitniejszym historykiem dziejów porozbiorowych, wychowawcą, wydawcą i wojskowym. Pionierskie dzieła Wacława Tokarza na temat powstań narodowych i ich znaczenia służyły późniejszym pokoleniom historyków.
Audio
  • Najwybitniejszy historyk dziejów porozbiorowych (Ludzie Niedpodległości/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/andriano.cz

- W rodzinie Tokarzów przywiązywało się ogromną wagę do patriotycznego wychowania. Wacław był przekonany, że historia jest szczególną gałęzią wiedzy, która jest potrzebna i dlatego podjął decyzję, że będzie studentem historii -  mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości. - Podjął więc studia historyczne w Krakowie, aby po dwóch latach je porzucić i zostać studentem kierunku matematyczno-fizycznego. Po niedługim czasie wrócił jednak na historię - dodaje.

Gość Jedynki podkreśla, że Wacław Tokarz uważał, że nie można potępiać powstań. Twierdził, że można w którymś momencie zadać sobie pytanie, czy powstanie miało sens, dlaczego zostało przegrane, ale w żadnych przypadku - jego zdaniem - nie wolno było potępiać samego zrywu.

- Jego podejście do historii spowodowało, że ceniono w nim właśnie ową szlachetność ocen. Nawet jeżeli się z nim nie zgadzano uważano, że należy szanować to, w jaki sposób pisał o powstaniach. To wszystko dało mu, już wtedy, szczególne miejsce wśród badaczy przyszłości - mówi dr Jolanta Załęczny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 21.10

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak generał Haller walczył o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 20:00
Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) był jedną z najwybitniejszych osobistości II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń