Józef Beck - żołnierz i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:40
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
Audio
  • Józef Beck - żołnierz i dyplomata (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Józef Beck wygłaszający przemówienie w Sejmie (5 maja 1939 r.)
Józef Beck wygłaszający przemówienie w Sejmie (5 maja 1939 r.) Foto: Domena publiczna

Płk Józef Beck to jednak nie tylko dyplomata, ale także wojskowy: żołnierz Legionów i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.


- Był typowym przedstawicielem generacji urodzonej w latach 90. XIX wieku. Jego rodzina, która miała tradycje polityczne (ojciec działał w ruchu socjalistycznym) przeniosła się do zaboru austriackiego. Dla jego generacji, ludzi jego pokroju, szczególnie mieszkających w Galicji, ruch piułsudczykowski jest czymś oczywistym. To determinuje jego życie - wyjaśnia prof. Rafał Habielski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tłumaczy też, jak traktował go Józef Piłsudski i dlaczego powołał go na wysokie stanowisko państwowe.

Obrazu postaci dopełniają wypowiedzi archiwalne prof. Adama Dobrońskiego, historyka i Ryszarda Zielińskiego, pisarza, publicysty historycznego.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk UW)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 21.10

mg

Czytaj także

Złoty wiek w historii polskiego wojska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 19:10
15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej na przedpolach stolicy w 1920 roku. Jak doświadczenia militarne I Rzeczypospolitej wpłynęły na dalszy rozwój polskiej wojskowości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska zdecydowała o losach świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 18:21
Bitwa w 1920 roku to była wojna cywilizacji, "wojna światów" jak nazwał ją jeden z historyków. - Gdyby bolszewicy zdobyli Warszawę, prawdopodobnie ta fala przez Niemcy, które były poddane agitacji, rozlałaby się na Zachód - mówi dr Adam Buława.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomian-Srzednicki. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:00
Bohaterem audycji był Stanisław Pomian-Srzednicki, króry jako pierwszy w historii Polski piastował stanowisko prezesa Sądu Najwyższego. - Był mądry, obdarzony wielką empatią, wrażliwy na krzywdę ludzką - mówi o nim jego praprawnuczka Agnieszka Battelli.
rozwiń zwiń