Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego prawa po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 13:48
Bronisław Stelmachowski - wybitny prawnik-cywilista. Był współtwórcą sądownictwa i edukacji prawniczej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Profesor Uniwersytetu Poznańskiego.
Audio
  • Jeden z najwybitniejszych twórców polskiego prawa po 1918 roku (Ludzie niepodległości/Eureka/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: IAR/Łukasz Kowalski

W Drugiej Rzeczypospolitej: sędzia Sądu Najwyższego, sędzia w polsko-niemieckim Trybunale Rozjemczym dla Górnego Śląska, prezes sądu apelacyjnego dla okręgów Poznania i Torunia. Także członek Trybunału Kompetencyjnego. Od 1929 członek Komisji Kodyfikacyjnej RP.

- Za swój profesjonalizm ceniony był także przez przeciwników politycznych. Gdyby nie tragiczna śmierć w czasie II wojny światowej, zostałby twórcą całościowego polskiego kodeksu cywilnego - mówi Michał Przeperski, prawnik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

- Był bardzo płodnym autorem. Miał sporo przemyśleń i dzielił się tymi przemyśleniami z innymi - mówi prof. Andrzej Gulczyński, prawnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Michał Przeperski (prawnik, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej), prof. Andrzej Gulczyński (prawnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 21.10

kh/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomian-Srzednicki. Pierwszy prezes Sądu Najwyższego odrodzonej Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:00
Bohaterem audycji był Stanisław Pomian-Srzednicki, króry jako pierwszy w historii Polski piastował stanowisko prezesa Sądu Najwyższego. - Był mądry, obdarzony wielką empatią, wrażliwy na krzywdę ludzką - mówi o nim jego praprawnuczka Agnieszka Battelli.
rozwiń zwiń