X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dokumentalistka dziejów Polski - Gabriela Zapolska

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 09:32
Aktorka, dramatopisarka, powieściopisarka, publicystka. Kobieta porywcza i skłócona ze światem i ludźmi. Baczna obserwatorka życia i jego kolorytu.
Audio
  • Dokumentalistka dziejów Polski - Gabriela Zapolska (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Portret Gabrieli Zapolskiej (Julian Fałat, 1898)
Portret Gabrieli Zapolskiej (Julian Fałat, 1898)Foto: Domena publiczna

Podróżując z wieloma wędrownymi teatrami kreśliła w swoich felietonach prawdę o ludzkiej biedzie i nędzy. Jej pisarstwo stanowi swoisty dokument epoki i sytuacji społeczno-politycznej Polski z przełomu XIX i XX wieku. Jej artykuły drukowane w "Słowie Polskim" poddawane były ostrej cenzurze, gdy opisywała w nich nędzę robotników i wyzysk tej warstwy społecznej.

- Zapolska poznaje, w bardzo różnych okolicznościach, czym jest nędza: moralna, intelektualna, finansowa i wszelka inna (...) Ona trzyma z tymi słabszymi i z tymi, którym jest niedobrze. Trzyma z nimi, choćby dlatego, że sama się jednak jakąś częścią swojej istoty czuje tym opresjonowanym - wskazała w audycji "Ludzie Niepodległości" dr Eliza Kącka.

Jaką była osobą? Jaką była pisarką? Jak się układało jej życie prywatne? Jak to się stało, że otworzyła cukiernię? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji poświęconej Gabrieli Zapolskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Eliza Kącka (Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 21.11

kk/kh

Zobacz więcej na temat: Artur Wolski Gabriela Zapolska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Beck - żołnierz i dyplomata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 21:40
"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn Witkiewicz na drodze ku Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 13:41
- W naszej rodzinie wszyscy jesteśmy patriotami - mówi w audycji "Ludzie niepodległości" doc. Maciej Rafał Witkiewicz, stryjeczny wnuk Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny matematyk, który kochał polszczyznę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 11:57
Hugo Steinhaus - wybitny matematyk, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, która w czasach II Rzeczpospolitej stała się nowatorskim ośrodkiem myśli matematycznej znanym na całym świecie. Człowiek obdarzony błyskotliwym poczuciem humoru. Mistrz ciętej riposty i zabawnych aforyzmów.
rozwiń zwiń