Ludzie Niepodległości. Józef Relidzyński - poeta legionowy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 11:45
Był człowiekiem, który wniósł wiele dobrego do rozwoju poezji legionowej. O literacie, działaczu społecznym i legioniście opowiadała dr Jolanta Załęczny.
Audio
  • Dr Jolanta Załęczny o twórczości Józefa Relidzyńskiego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Obchody 100. rocznicy wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy  (zdjęcie ilustracyjne)
Obchody 100. rocznicy wkroczenia Legionów Polskich do Warszawy (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Paweł Supernak

Józef Relidzyński zostawił po sobie dorobek poetycki, w którym utrwalił legendę żołnierzy legionowych. I choć trudno szukać jego nazwiska w kompendiach wiedzy na temat literatury, to jego dorobek poetycki jest znaczący. - Relidzyński był legionistą, który potrafił łączyć działalność patriotyczną i poetycką. W jego poezji można wyodrębnić kilka wątków: pochwała Piłsudskiego, upamiętnianie towarzyszy broni oraz miłość do ojczyzny. To sprawiło, że Relidzyński był nazywany piewcą legionów, jednym z najlepszych poetów legionów oraz mistrzem pióra - powiedziała dr Jolanta Załęczny.

Józef Relidzyński bardzo dużo miejsca w swojej twórczości poświęcał towarzyszom broni, m.in. dowódcom wojskowym. Był to wątek bardzo typowy dla poetów legionowych. Wszystkie te utwory są dowodem wierności ojczyźnie.

Do tekstów Relidzyńskiego komponowano melodie i tak powstawały pieśni, np. "Pieśń legionów Polski", "Wieczorny apel". Pozostały także takie utwory, które nie doczekały się wersji instrumentalnej, ale podnosiły na duchu.

Relidzyński fascynował się wojskiem. - Najbardziej barwni byli ułani. Wiersz z roku 1915 "Jadą ułani" dedykował Michałowi Belinie. Ten wiersz przywołuje znane nam obrazy: piękne wojsko, piękne konie i oczekujące na ułanów dziewczęta. To dawało nadzieję na to, że powstanie polskie wojsko, które przyniesie niepodległość - powiedziała dr Jolanta Załęczny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 21.12

abi/kh

Czytaj także

Kobiety, które zbudowały mocarstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 21:31
W "Eurce extra" pytaliśmy o polskie monarchinie, które przy boku mężów sprawowały władzę.  Niewiele o nich pisali kronikarze, ich życie i działalność często pozostają nieznane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XXVI Targi Książki Historycznej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 19:30
Zakończyły się XXVI Targi Książki Historycznej. Swoją ofertę wydawniczą zaprezentowało ponad 140 wydawnictw, około 40 muzeów, biblioteki, a także antykwariusze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe widziane oczami cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 19:45
Rysunki z kolekcji śpiewaka operowego Krzysztofa Kura pokazują, że powstanie styczniowe obiło się na zachodzie Europy szerokim echem. Przedstawiają wydarzenia, portrety, ubiory wojskowe, satyrę oraz obrazy symboliczne i alegoryczne.
rozwiń zwiń