Pułkownik Kazimierz Stamirowski i jego pięć minut

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:52
- Kazimierz Stamirowski miał swoje pięć minut - wpłynął w znaczącym stopniu na to, co się działo w sierpniu 1920, o czym niewiele osób wie - powiedział historyk Wiktor Cygan.
Audio
  • Ludzie niepodległości: pułkownik Kazimierz Stamirowski (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Józef Piłsudski na Moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Kazimierz Stamirowski  pierwszy z lewej
Józef Piłsudski na Moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Kazimierz Stamirowski – pierwszy z lewejFoto: Domena publiczna

Kazimierz Stamirowski był jednym z witających Józefa Piłsudskiego w listopadzie 1918 roku. - Błyskawicznie został jego adiutantem. To jest nie tylko żołnierz, który podaje teczkę - to jest osoba niejako do specjalnych poruczeń - wyjaśnił gość audycji "Ludzie niepodległości".

W styczniu 1919 roku Stamirowski stał się mimowolnym uczestnikiem zjawiska, które nazywamy zamachem Januszajtisa i księcia Sapiehy. - To był zamach, którego celem było obalenie władzy Piłsudskiego, rządu Moraczewskiego. Cały ten spisek przestał istnieć po kilku godzinach - przypomniał.

W trakcie wojny polsko-bolszewickiej Stamirowski rozpoczął współpracę z zajmującym się wywiadem i radiowywiadem Oddziałem II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. - Tu właśnie zaczyna się te pięć minut wielkiej historii Polski, pięć minut Stamirowskiego - podkreślił historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk)

Data emisji: 1.01.2017

Godzina emisji: 21.09

kk/mg

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Dorota Truszczak

Czytaj także

Dokumentalistka dziejów Polski - Gabriela Zapolska

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 09:32
Aktorka, dramatopisarka, powieściopisarka, publicystka. Kobieta porywcza i skłócona ze światem i ludźmi. Baczna obserwatorka życia i jego kolorytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Tejszerska. Dziewczyna, która ograła bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:00
- Jej wyprawa w 1920 roku za linię frontu od samego początku była skazana na niepowodzenie - o słynnej w II Rzeczpospolitej kobiecie szpiegu opowiadał w Jedynce historyk Wojciech Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie Niepodległości. Józef Relidzyński - poeta legionowy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 11:45
Był człowiekiem, który wniósł wiele dobrego do rozwoju poezji legionowej. O literacie, działaczu społecznym i legioniście opowiadała dr Jolanta Załęczny.
rozwiń zwiń