Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
Audio
  • Eugeniusz Kwiatkowski - twórca przedwojennej Gdyni i COP (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz KwiatkowskiFoto: źr. Wikipedia

Z wykształcenia chemik, był zarówno politykiem jak i menedżerem - przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora technicznego w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie. Po przewrocie majowym został ministrem przemysłu i handlu, a od 1935 roku pełnił funkcję wicepremiera. Po wojnie odsunięty od działalności politycznej z zakazem pobytu na Wybrzeżu i w Warszawie. Zmarł w 1974 roku w Krakowie.  

O Eugeniuszu Kwiatkowskim opowiada dr Andrzej Zawistowski - historyk z SGH w Warszawie. W audycji odtwarzamy też nagrania z Archiwum Polskiego Radia: Zofii Dobrowolskiej - siostry Kwiatkowskiego oraz historyków: prof. Mariana Marka Drozdowskiego i prof. Andrzeja Garlickiego.    

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w pasmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Andrzej Zawistowski (historyk z SGH w Warszawie)

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 20.10

ag


Czytaj także

"Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 13:30
Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menadżera i polityka - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni w reportażu Krzysztofa Wyrzykowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski przez całe życie chciał zmieniać Polskę

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 05:55
- Nieraz myślałem sobie, czego to nie można by dokonać w Polsce z takimi zespołami ludzi, jakich spotkałem w Gdyni, Mościcach albo w Stalowej Woli - pisał Eugeniusz Kwiatkowski, wielki wizjoner II RP.
rozwiń zwiń