X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
Audio
  • Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Władysław Raczkiewicz
Władysław RaczkiewiczFoto: Domena publiczna

Kiedy przejmował funkcję od internowanego w Rumunii w 1939 roku prezydenta Ignacego Mościckiego miał 54 lata, a za sobą spore doświadczenie urzędnika i polityka Polski międzywojennej.

Był znanym działaczem i politykiem dwudziestolecia międzywojennego. Do najwyższego urzędu w państwie doprowadziły go kompromisowość i umiejętność współpracy z różnymi obozami politycznymi. Zmarł na białaczkę przebywając na emigracji w 1947 r.

- To na pewno osoba, która w godny sposób - myślę o jego prezydenturze - reprezentowała interes Polski. Z pełną świadomością trudności i wyzwań, przed którymi stawał, wyzwań natury międzynarodowej i natury wewnętrznej - mówi historyk, profesor Rafał Habielski.

W audycji wypowiedzi archiwalne: prof. Pawła Wieczorkiewicza i prof. Mariana Marka Drozdowskiego, a także fragmenty przemówienia samego Władysława Raczkiewicza z 1943 roku. Posłuchaj o historii jego życia.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w pasmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk z UW)

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 21.10

ag/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kordian i Helena" - reportaż Alicji Grembowicz i Ireny Piłatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 18:00
"Kordian" był dowódcą Żelbetu - największego zgrupowania AK na południu Polski, któremu - według długoletnich badań sędziego Józefa Musioła - Kraków zawdzięcza ocalenie od zniszczenia w 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Kleeberg - ostatni generał w wojnie 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 18:35
1 lutego minie 130 rocznica urodzin generała Franciszka Kleeberga. Opowiemy o grodzieńskich latach generała, o dowodzonych przez niego jednostkach stacjonujących na Kresach II RP, a także o dziejach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Sławik - Polak, który uratował 5 tysięcy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 15:52
Czy podczas dramatycznej próby Henryk Sławik rzeczywiście obciążył swojego przyjaciela i współpracownika Josefa Antalla? Dlaczego tak mało do dziś o nim wiemy? O tym mówiliśmy w "Labiryncie historii". 
rozwiń zwiń