X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Reymont wobec rewolucji 1905 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 13:20
"Chłopi" i "Ziemia obiecana" to powieści, dzięki którym Władysław Reymont zapisał się w historii literatury polskiej, jako poczytny i ceniony pisarz. A jakim był Polakiem? Jaką postawę przyjmował wobec historii i patriotyzmu? O tym w "Ludziach niepodległości" opowiedziała dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Reymont wobec historii Polski początku XX wieku (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Władysław Reymont
Władysław ReymontFoto: Polona.pl

Władysław Reymont był świadkiem wydarzeń rewolucji 1905 roku. Swoje obserwacje ze strajku powszechnego i demonstracji w Warszawie, po ogłoszeniu manifestu konstytucyjnego przez cara Mikołaja II, opisał m.in. w tekście "Kartki z notatnika" w nr 45 "Tygodnika Ilustrowanego". Jak rewolucja 1905 roku, której Reymont był świadkiem wpłynęła na jego ocenę tamtego świata? - Przeżywanie rewolucji przez Reymonta to złożona sprawa, dlatego, że był to człowiek o dużej deregulacji emocjonalnej. Przeżywał dość sprzeczne stany, zapalał się do różnych rzeczy. Na pewno miało to rezonans literacki. To były właśnie te "Kartki z notatnika", publikowane zresztą w "Tygodniku ilustrowanym", bodaj najważniejszym dla niego miejscu - powiedziała rozmówczyni Artura Wolskiego.

Reymont był członkiem Ligi Narodowej przed 1914. W odpowiedzi na deklarację wodza naczelnego wojsk rosyjskich wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza Romanowa z 14 sierpnia 1914, podpisał telegram dziękczynny, głoszący m.in., że krew synów Polski, przelana łącznie z krwią synów Rosyi w walce ze wspólnym wrogiem, stanie się największą rękojmią nowego życia w pokoju i przyjaźni dwóch narodów słowiańskich. - Był to smutny wypadek przy pracy. Chwały mu to nie przyniosło. Poniosły go emocje, nie przemyślał tego dobrze, miał też za małą wiedzę. Trzeba pamiętać, że to był absolutny geniusz słuchu i obserwacji, ale był to też człowiek nieuformowany. Jego talent zdecydowanie przewyższał jego możliwości orientacji społecznej - powiedziała dr Eliza Kącka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w pasmie "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Eliza Kącka (Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 21.11

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagadki medyczne i farmakologiczne

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:32
Tematem kolejnego konkursu popularnonaukowego Jedynki była historia medycyny i farmakologii. Zagadki przygotował dr Leszek Borkowski, farmaceuta pracujący jako farmakolog kliniczny w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Jak poradzili sobie z nimi słuchacze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia Ludzi Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 06:01
„Tu próbna stacja radionadawcza PTR. Fala 385 metrów” - w ten sposób 93 lat temu zabrzmiał po raz pierwszy głos na antenie Polskiego Radia. Dziś powspominamy początki polskiej radiofnii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważny problem - cukrzyca w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:36
Cukrzyca jest poważnym rozpoznaniem, a w ciąży nabiera szczególnego znaczenia, bo dotyczy zarówno matki jak i dziecka.
rozwiń zwiń