X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

August Zaleski - postać niejednoznaczna i kontrowersyjna

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 12:04
Człowiek spokojny i poważny, który nie pójdzie na żadne awantury wojenne - tak mówił o Auguście Zaleskim Józef Piłsudski typując go na szefa dyplomacji w 1926 roku. Jakim Zaleski był ministrem? Dlaczego historia nie wystawia mu jednoznacznie dobrych ocen?
Audio
  • August Zaleski - postać niejednoznaczna i kontrowersyjna (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
August Zaleski
August ZaleskiFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

August Zaleski, wykształcony w Londynie zawodowy dyplomata, po zamachu majowym pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w kolejnych kilku rządach. Swoje długie - 90-letnie - życie zakończył jako prezydent RP na uchodźstwie, piastując ten urząd przez 25 lat.

- Przed I wojną światową był zwolennikiem tezy, że o niepodległość musimy się bić z Rosją. To otwierało mu drogę do obozu Piłsudskiego. We wrześniu 1914 roku otrzymał polecenie, aby rozpocząć coś w rodzaju misji dyplomatycznej w Anglii - wskazał prof. Marek Kornat. Zaleski wszedł w orbitę działań, które miały doprowadzić do powstania państwa polskiego.

Po przewrocie w 1926 roku został na sześć lat ministrem spraw zagranicznych. Czy dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków? W opinii gościa radiowej Jedynki, prowadził on ostrożną, zachowawczą politykę. W 1932 roku Zaleski został odsunięty od pełnionej funkcji. Na ministerialny fotel wrócił we wrześniu 1939 roku, w rządzie Władysława Sikorskiego.

- W 1947 roku, w niezmiernie zagadkowych okolicznościach, dostał nominację na prezydenta. Został wyznaczony na następcę prezydenta, kiedy prezydent Władysław Raczkiewicz, ciężko chory na białaczkę, udał się do szpitala - powiedział prof. Kornat. 

Zaleski pełnił funkcję prezydenta RP na uchodźstwie przez 25 lat. Zarzucano mu, że kurczowo trzymał się tego stanowiska, co przyczyniło się do głębokich podziałów w łonie powojennej emigracji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Marek Kornat (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 21.10

kk/kh

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czesław Freudenreich przyczynił się do rozwoju Koła

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:41
Czesław Freudenreich (1873 - 1939) - przemysłowiec, radny miejski, działacz niepodległościowy oraz animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Zdziechowski - polityk i powieściopisarz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 14:53
Polityk, ekonomista i poseł na Sejm I kadencji w II RP, który pozostawał w opozycji względem rządów sanacji. Bohaterem audycji "Ludzie niepodległości" był Jerzy Zdziechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń