August Zaleski - postać niejednoznaczna i kontrowersyjna

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 12:04
Człowiek spokojny i poważny, który nie pójdzie na żadne awantury wojenne - tak mówił o Auguście Zaleskim Józef Piłsudski typując go na szefa dyplomacji w 1926 roku. Jakim Zaleski był ministrem? Dlaczego historia nie wystawia mu jednoznacznie dobrych ocen?
Audio
  • August Zaleski - postać niejednoznaczna i kontrowersyjna (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
August Zaleski
August ZaleskiFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

August Zaleski, wykształcony w Londynie zawodowy dyplomata, po zamachu majowym pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w kolejnych kilku rządach. Swoje długie - 90-letnie - życie zakończył jako prezydent RP na uchodźstwie, piastując ten urząd przez 25 lat.

- Przed I wojną światową był zwolennikiem tezy, że o niepodległość musimy się bić z Rosją. To otwierało mu drogę do obozu Piłsudskiego. We wrześniu 1914 roku otrzymał polecenie, aby rozpocząć coś w rodzaju misji dyplomatycznej w Anglii - wskazał prof. Marek Kornat. Zaleski wszedł w orbitę działań, które miały doprowadzić do powstania państwa polskiego.

Po przewrocie w 1926 roku został na sześć lat ministrem spraw zagranicznych. Czy dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków? W opinii gościa radiowej Jedynki, prowadził on ostrożną, zachowawczą politykę. W 1932 roku Zaleski został odsunięty od pełnionej funkcji. Na ministerialny fotel wrócił we wrześniu 1939 roku, w rządzie Władysława Sikorskiego.

- W 1947 roku, w niezmiernie zagadkowych okolicznościach, dostał nominację na prezydenta. Został wyznaczony na następcę prezydenta, kiedy prezydent Władysław Raczkiewicz, ciężko chory na białaczkę, udał się do szpitala - powiedział prof. Kornat. 

Zaleski pełnił funkcję prezydenta RP na uchodźstwie przez 25 lat. Zarzucano mu, że kurczowo trzymał się tego stanowiska, co przyczyniło się do głębokich podziałów w łonie powojennej emigracji. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Marek Kornat (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 21.10

kk/kh

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czesław Freudenreich przyczynił się do rozwoju Koła

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 12:41
Czesław Freudenreich (1873 - 1939) - przemysłowiec, radny miejski, działacz niepodległościowy oraz animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Zdziechowski - polityk i powieściopisarz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 14:53
Polityk, ekonomista i poseł na Sejm I kadencji w II RP, który pozostawał w opozycji względem rządów sanacji. Bohaterem audycji "Ludzie niepodległości" był Jerzy Zdziechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń