Hrabia Edward Raczyński. 102 lata życia arystokraty i dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 11:00
Pochodził ze znamienitego wielkopolskiego rodu Raczyńskich. Starannie wykształcony i obyty w świecie. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości zaczął pracować w placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze, Genewie i wreszcie Londynie. Bohaterem audycji był Edward Raczyński.
Audio
  • Hrabia Edward Raczyński. 102 lata życia arystokraty i dyplomaty (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Auenminister Edward Raczyński
Außenminister Edward RaczyńskiFoto: Domena publiczna

Dyplomata przybył na Wyspy Brytyjskie w 1934 roku. Posadę ambasadora objął bez entuzjazmu, nie przeczuwając dokąd ostatecznie zaprowadzi go ta droga. - Był przekonany, że trafił do kraju, którego rola w relacjach polskich jest znikoma, a aktywność polityczna w Europie - niewielka. Był na wyspie, poza kontynentem, gdzieś na uboczu. Ale wszystko zaczęło się zmieniać na skutek polityki Hitlera. To Genewa zaczęła być marginalizowana, a jedną z głównych stolic, gdzie podejmowało się decyzje, stał się Londyn - prof. Rafał Habielski.

To właśnie w stolicy Królestwa Brytyjskiego Edwarda Raczyńskiego zastała II wojna światowa. Po 1945 roku dyplomata pozostał w Wielkiej Brytanii, będąc jedną z najważniejszych osób polskiej emigracji. W latach 1979-1986 objął urząd prezydenta RP na uchodźctwie. Zmarł w wieku 102 lat. 

W audycji wysłuchacie archiwalnych wypowiedzi Edwarda Raczyńskiego, a także wspomnień jego rodziny. Z nagrania dowiecie się, iloma językami mówił Raczyński, dlaczego żartował, że jest Wszechpolakiem i jaki był jego sposób na długowieczność.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 21.11

mg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Leopold Lis-Kula. Był legendą, dziś jest zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:00
"Śmiał się śmierci w oczy i z wszystkich trudów kpił" - tymi słowami bohatera dzisiejszej audycji opiewa legionowa piosenka z lat 30. Leopold Lis-Kula miał zaledwie 22 lata, gdy zginął na froncie walk z Ukraińcami w 1919 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 09:44
Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
rozwiń zwiń