X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 19:10
Według tradycji pułkowej był najstarszym pułkiem ułanów jazdy polskiej. Swoją nazwą i barwami sięgał do lat 1776–1792-1794, gdy istniał 1 Pułk Ułanów Nadwornych.
Audio
  • 1. Pułk Ułanów Krechowieckich i jego dowódca płk Bolesław Mościcki (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Józef Piłsudski (2. z prawej) dokonuje dekoracji sztandaru 1. Pułku Ułanów Krechowieckich
Józef Piłsudski (2. z prawej) dokonuje dekoracji sztandaru 1. Pułku Ułanów KrechowieckichFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach 1815-1831 wchodził w skład wojsk Królestwa Polskiego, jako 1 Pułk Ułanów Królestwa Kongresowego, brał udział w powstaniu listopadowym. Pułk odtworzono również na Węgrzech, gdzie walczył w powstaniu węgierskim w latach 1848–1849.

Początkiem kolejnego odtworzenia Pułku był nabór ochotników do dwóch szwadronów jazdy w grudniu 1914, w ramach Legionu Puławskiego. Pod koniec stycznia 1916 wzrosła na tyle liczebność szwadronów, że zostały przekształcone w Polski Dywizjon Ułański Brygady Strzelców Polskich. 23 marca 1917 dywizjon został zaprzysiężony według tekstu własnej roty przysięgi (nie rosyjskiej), wyodrębniającej go z wojsk rosyjskich. Od 19 lipca 1917 dowódcą pułku został płk Bolesław Mościcki - wielki patriota, budowniczy idei polskości i polskiego honoru.

Pułk na całą Europę zasłynął bitwą po Krechowcami koło Stanisławowa na terenie dzisiejszej Ukrainy. Walczył w składzie wojsk rosyjskich i dostał zadanie opóźnienia natarcia niemieckiego o godzinę. Opóźnił o pół dnia, a ponieważ nie miał artylerii płk Mościcki ułożył wręcz szaleńską strategię - sześć razy szarżował na kolumny niemieckie, wprowadzając wśród nich zamęt. Tą walką Polacy zdobyli uznanie nie tylko Rosjan, ale też Niemców i całej Europy, zaś na pułk spadł deszcz orderów.

W 1918 roku pułk, już z nazwą Krechowiecki, wszedł w skład formowaneg na Białorusi I Korpusu Polskiego. - O Legionach każdy Polak słyszał. O Piłsudskim każdy słyszał. Ale o generale Józefie Dowbór-Muśnickim, oficerze armii rosyjskiej, który tworzy 30-tysięczny I Korpus w Rosji słyszeli tylko nieliczni - mówi historyk Tomasz Kuba Kozłowski.

Posłuchaj całej opowieści, z której można dowiedzieć się m.in., jakie były losy pułkownika Mościckiego.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Tomasz Kuba Kozłowski (Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 21.09


ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ułańska fantazja nie ma nic wspólnego z szaleństwem"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 08:19
Ponad 150 jeźdźców i koni zaprezentuje się w weekend w Warszawie na Święcie Kawalerii Polskiej. Za wielką tradycją polskiej kawalerii kryje się pasja kultywujących ją ludzi, ale też manipulacja.
rozwiń zwiń