Melchior Wańkowicz - postać nieco zakazana w PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 22:00
Pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta, autor popularnych książek, m.in. "Na tropach Smętka", "Bitwa o Monte Cassino", "Ziele na kraterze", a także uczestnik działań na rzecz niepodległości Polski między 1914, a 1918 rokiem - to bohater audycji radiowej Jedynki "Ludzie Niepodległości". 
Audio
  • Historyk Wiktor Cygan o Melchiorze Wańkowiczu (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Melchior Wańkowicz
Melchior WańkowiczFoto: Miernicki Władysław/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Melchior Wańkowicz był pełnomocnikiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego, który udzielał pomocy Polakom przebywającym podczas wojny w Rosji, żołnierzem I Korpusu Polskiego w Rosji gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Kiedy w maju 1918 dowództwo Korpusu zawarło porozumienie z Niemcami o zaprzestaniu walk, Wańkowicz wziął udział w buncie grupy młodszych oficerów przeciwko tej decyzji. Po tym został aresztowany i oskarżony o zdradę. 

Zanim Wańkowicz poświęcił się pisarstwu, w II RP pracował jako urzędnik, a także założył własne wydawnictwo Rój, które działało także na emigracji. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Rumunii, a potem wstąpił do Armii Andersa. Po 1945 roku pozostał na emigracji. 

- Napisał kilka prac, które stworzyły legendę pewnych wydarzeń. Taką pracą był szkic "Hubalczycy" czy "Westerplatte" powstały na podstawie rozmów z majorem Sucharskim, ale niewątpliwie przeinaczający przebieg wydarzeń, a także monumentalne "Monte Cassino" - mówi w radiowej Jedynce historyk Wiktor Cygan.  

Gość Doroty Truszczak zaznacza, że choć Wańkowicz długo przebywał na emigracji, bo do kraju wrócił w 1958 roku, to nie był osobą nieznaną w Polsce. - Między innymi wznawiano jego publikację - można powiedzieć, dotyk propagandy sowieckiej - kiedy w połowie lat 30-tych wyjechał na zaproszenie do Związku Radzieckiego i napisał o tym, jak fantastycznie rozwija się ten kraj. Po latach mówił, że dał się wprowadzić w propagandę. Sam jednak był wybitnym literatem, ale także propagandzistą - opowiada Cygan.

Po powrocie do Polski Wańkowicz zamieszkał w Warszawie. W 1964 roku uczestniczył w akcji "List 34". List podpisało grono wybitnych literatów, który w ten sposób protestowali przeciwko cenzurze i ograniczaniu nakładów książek. W efekcie trafił do więzienia, oskarżony o współpracę z Radiem Wolna Europa. Wyrok został mu skrócony na mocy amnestii. - Sam Wańkowicz to postać nieco zakazana w PRL. Doczekał się uznania dopiero w III RP, kiedy to powstała szkoła dziennikarstwa nazwana jego imieniem - podsumowuje Wiktor Cygan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk)

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 21.09

zi


 


***


kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie generała Stefana Grota-Roweckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:28
Żołnierz Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer Wojska Polskiego. Generała Stefana Grota-Roweckiego na archiwalnych nagraniach wspominają płk Janusz Bokszczanin, Krystyna Romaniuk oraz Stanisław Rowecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Kosacki – człowiek, który zatrzymał śmierć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 10:50
Bohater audycji ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej i pracował w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym. Wiedza i doświadczenie pozwoliły mu na zaprojektowanie wykrywacza min.
rozwiń zwiń