X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
Audio
  • Generał Sikorski – premier RP na Uchodźstwie (Ludzie niepodległości/Jedynka)
listy
listyFoto: Stockimo/Shutterstock

Władysław Sikorski urodził się w 1881 roku w zaborze austriackim. Kiedy wybuchła I wojna światowa, Sikorski zaangażował się w działania wojskowe. W grudniu 1922 roku został mianowany premierem, jego głównym zadaniem było niedopuszczenie do wybuchu wojny domowej.

Po zamachu majowym, któremu się sprzeciwiał, został przesunięty w stan nieczynny. Zabiegał później o udział w kampanii wrześniowej, jednak nie dostał żadnego przydziału. Wyjechał wtedy do Francji, gdzie został premierem Rządu RP na Uchodźstwie.

Klęska Francji w czerwcu 1940 roku wstrząsnęła Sikorskim. - Pomimo nieszczęść, jakie zwaliły się na Francję, nie wątpię w dalszym ciągu w naród francuski – mówił. 

Sikorskiemu stawiano wiele zarzutów. Jednym z nich było podpisanie układu z Iwanem Majskim w sprawie tworzenia polskiej armii na Wschodzie i niewymuszenie potwierdzenia granicy sprzed 1939 roku. Jednak kiedy odkryto groby katyńskie, Sikorski zażądał utworzenia komisji śledczej. Był to pretekst dla Stalina, żeby zawiesić z nim stosunki dyplomatyczne.

Generał Sikorski zginął razem ze swoją córką w 1943 roku w katastrofie samolotu w Gibraltarze. Wciąż toczy się spór, czy był to wypadek komunikacyjny, czy zamach na jego życie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości w paśmie Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk UW)

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 21.10

kwh/abi 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Raczkiewicz - prezydent czasów wojny

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 21:10
Władysław Raczkiewicz – czwarty prezydent Rzeczypospolitej, którego urzędowanie przypadło na trudny okres II wojny światowej. Swoją funkcję sprawował na uchodźctwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń