Zofia Romanowiczówna "ku szczytom prowadziła młode pokolenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 11:40
Wśród twórców naszej niepodległości pojawiają się niemal wyłącznie męskie nazwiska. Pomijamy lub nie pamiętamy roli kobiet, które zasłużyły się sprawie odzyskania niepodległości. 
Audio
Zofia Romanowiczówna, jedna z kobiet zasłużonych dla odzyskania niepodległości
Zofia Romanowiczówna, jedna z kobiet zasłużonych dla odzyskania niepodległościFoto: IPSB/domena publiczna

- Jedną z takich kobiet jest Zofia Romanowiczówna, działaczka społeczna i niepodległościowa, uczestniczka powstania styczniowego, nauczycielka, autorka dzienników i innych książek, w których opisywała rzeczywistość i ludzi swojej epoki - mówi Jolanta Załęczny, historyk.

Była związana ze Lwowem i działała bardzo aktywnie w tamtejszym środowisku. Podczas powstania wraz, z grupą kobiet, wspierała walczących, pracowała też w lazaretach. Munduru nie założyła i nie prowadziła walki zbrojnej, ale za pomoc powstańcom trafiła na miesiąc do więzienia.

Po powstaniu oddała się pracy organicznej i edukacji innych, jako pedagog. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (1918), w okresie II Rzeczypospolitej, została awansowana do stopnia podporucznika weterana Wojska Polskiego. Otrzymała honorowe członkostwo Związku Obrońców Lwowa.

W ostatnich latach życia była ociemniała. Zmarła 4 czerwca 1936 we Lwowie, jako ostatnia kobieta-uczestniczka powstania styczniowego żyjąca na obszarze województwa lwowskiego. Pogrzeb miała z asystą wojskową. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, a na nagrobku wykuto napis "szła przez życie miłością, ku szczytom prowadziła młode pokolenie".

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 21.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: W jak wielkie więzienie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:43
Wielka Brytania miała Australię, Francja Nowa Kaledonię, Rosja Syberię. To tylko niektóre przykłady więzień bez krat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 09:44
Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apolinary Garlicki - zagorzały orędownik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 11:27
Polski socjolog, historyk, poseł i senator II Rzeczypospolitej. Syn powstańca styczniowego i charakterystyczna postać czasów międzywojennych Przemyśla. Działacz samorządowy i społeczny a także nauczyciel gimnazjalny, zamordowany przez NKWD na Ukrainie. Jak zyskał miano bohatera narodowego? Postać Apolinarego Garlickiego przybliżył jego stryjeczny wnuczek Marek Garlicki, który gościł w audycji "Ludzie Niepodległości".
rozwiń zwiń