X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zofia Romanowiczówna "ku szczytom prowadziła młode pokolenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 11:40
Wśród twórców naszej niepodległości pojawiają się niemal wyłącznie męskie nazwiska. Pomijamy lub nie pamiętamy roli kobiet, które zasłużyły się sprawie odzyskania niepodległości. 
Audio
Zofia Romanowiczówna, jedna z kobiet zasłużonych dla odzyskania niepodległości
Zofia Romanowiczówna, jedna z kobiet zasłużonych dla odzyskania niepodległościFoto: IPSB/domena publiczna

- Jedną z takich kobiet jest Zofia Romanowiczówna, działaczka społeczna i niepodległościowa, uczestniczka powstania styczniowego, nauczycielka, autorka dzienników i innych książek, w których opisywała rzeczywistość i ludzi swojej epoki - mówi Jolanta Załęczny, historyk.

Była związana ze Lwowem i działała bardzo aktywnie w tamtejszym środowisku. Podczas powstania wraz, z grupą kobiet, wspierała walczących, pracowała też w lazaretach. Munduru nie założyła i nie prowadziła walki zbrojnej, ale za pomoc powstańcom trafiła na miesiąc do więzienia.

Po powstaniu oddała się pracy organicznej i edukacji innych, jako pedagog. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (1918), w okresie II Rzeczypospolitej, została awansowana do stopnia podporucznika weterana Wojska Polskiego. Otrzymała honorowe członkostwo Związku Obrońców Lwowa.

W ostatnich latach życia była ociemniała. Zmarła 4 czerwca 1936 we Lwowie, jako ostatnia kobieta-uczestniczka powstania styczniowego żyjąca na obszarze województwa lwowskiego. Pogrzeb miała z asystą wojskową. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, a na nagrobku wykuto napis "szła przez życie miłością, ku szczytom prowadziła młode pokolenie".

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 21.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: W jak wielkie więzienie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:43
Wielka Brytania miała Australię, Francja Nowa Kaledonię, Rosja Syberię. To tylko niektóre przykłady więzień bez krat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Sochaczewski - zapomniany malarz, niezłomna dusza

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 09:44
Zesłaniec syberyjski, urodzony w 1843 roku w Iłowie. Więzień 10 Pawilonu. Tuż po wybuchu powstania styczniowego, Aleksander Sochaczewski, zostal skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Te bolesne doświadczenia zaowocowały między innymi cyklem obrazów, upamiętniających tamten okres w życiu artysty. Tym samym malarz zyskał miano narodowego kreatora pamięci o Sybirze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apolinary Garlicki - zagorzały orędownik Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 11:27
Polski socjolog, historyk, poseł i senator II Rzeczypospolitej. Syn powstańca styczniowego i charakterystyczna postać czasów międzywojennych Przemyśla. Działacz samorządowy i społeczny a także nauczyciel gimnazjalny, zamordowany przez NKWD na Ukrainie. Jak zyskał miano bohatera narodowego? Postać Apolinarego Garlickiego przybliżył jego stryjeczny wnuczek Marek Garlicki, który gościł w audycji "Ludzie Niepodległości".
rozwiń zwiń