"Hetmanka" ruchu kobiecego. Jej bronią była prasa

Paulina Kuczalska urodziła się 1859 roku w Warszawie. Odebrała świetne domowe wykształcenie, znała kilka języków obcych. Jej matka należała w młodości do Entuzjastek, czyli kręgu emancypantek skupionych wokół Narcyzy Żmichowskiej. 
Shutterstock.com
Shutterstock.comFoto: Shutterstock.com
O Audycji

Dwudziestoletnia Kuczalska w 1879 roku wyszła za mąż za urzędnika bankowego Stanisława Reinschmita. Miała opinię bezkompromisowej działaczki feministycznej i świetnej organizatorki stąd przydomek "Hetmanki". Jej bronią w walce o prawa kobiet i zmianę struktury społecznej była gazeta.

Na przełomie XIX i XX wieku prasa była najważniejszym środkiem masowego przekazu. Paulina Kuczalska-Reinschmit zręcznie wykorzystała atuty prowadzenia własnego tytułu prasowego, a więc miedzy innymi możliwość dotarcia do szerokiej publiczności oraz zintegrowanie środowiska wokół wspólnej idei.

Emancypacyjne hasła pojawiały się na łamach magazynów kobiecych także wcześniej, warto wymienić choćby "Bluszcz" wydawany od 1865 roku  ale to właśnie "Ster" uznawany jest za pierwsze polskie pismo feministyczne. Kuczalska zaangażowała się w różnorodną działalność, między innymi dokształcanie kobiet, tworzenie kooperatyw, edukowanie dziewcząt i młodych kobiet w zakresie przysługujących im praw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o "Hetmance" i jej działalności mówi dr Eliza Kącka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Eliza Kącka (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 21.11

kh

Playlista