Kilka słów o Jędrzeju Moraczewskim

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 09:50
Był premierem pierwszego rządu odrodzonej Rzeczpospolitej, a także współpracownikiem Józefa Piłsudskiego z czasów ruchu strzeleckiego i walk Legionów Polskich.
Audio
  • Prof. Andrzej Chojnowski o Jędrzeju Moraczewskim (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Członkowie klubu parlamentarnego PPS w kuluarach sejmowych. Widoczni od lewej: Adam Pragier, Jędrzej Moraczewski i z prawej Rajmund Jaworowski.
Członkowie klubu parlamentarnego PPS w kuluarach sejmowych. Widoczni od lewej: Adam Pragier, Jędrzej Moraczewski i z prawej Rajmund Jaworowski.Foto: nac.gov.pl

Z wykształcenia inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Lwowskiej. Jędrzej Moraczewski pochodził z zamożnej wielkopolskiej rodziny, która w latach 80. XIX w. przeniosła się do Galicji. Tam młody Moraczewski szybko związał się ruchem socjalistycznym, pozostając wiernym ideałom równości społecznej przez całe swoje życie.

Choć funkcję premiera sprawował zaledwie przez 2 miesiące (18.11.1918 – 19.01.1919), to decyzje jego gabinetu zdecydowały o kształcie Rzeczpospolitej na kolejne dwie dekady.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Chojnowski

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 21.10

abi

 

 

Czytaj także

Księga Stulecia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 20:00
W Księdze przedstawiono 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na stulecie od stycznia 1918 roku do września 2018 roku. Dowiadujemy się, które procesy dyplomatyczne ostatecznie zdecydowały, że Polska odbudowała niepodległość. Ponadto dowiadujemy się, jaka była rola Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i jaki wpływ miały relacje z państwami sąsiednimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski w Magdeburgu. "Oskarżono go o to, że doprowadził do buntu"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:45
9 listopada 1918 roku Józef Piłsudski po rocznym pobycie w areszcie wyruszył z Niemiec w drogę powrotną do kraju. Powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga był symbolicznym początkiem sekwencji wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń