X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kilka słów o Jędrzeju Moraczewskim

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 09:50
Był premierem pierwszego rządu odrodzonej Rzeczpospolitej, a także współpracownikiem Józefa Piłsudskiego z czasów ruchu strzeleckiego i walk Legionów Polskich.
Audio
  • Prof. Andrzej Chojnowski o Jędrzeju Moraczewskim (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Członkowie klubu parlamentarnego PPS w kuluarach sejmowych. Widoczni od lewej: Adam Pragier, Jędrzej Moraczewski i z prawej Rajmund Jaworowski.
Członkowie klubu parlamentarnego PPS w kuluarach sejmowych. Widoczni od lewej: Adam Pragier, Jędrzej Moraczewski i z prawej Rajmund Jaworowski.Foto: nac.gov.pl

Z wykształcenia inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Lwowskiej. Jędrzej Moraczewski pochodził z zamożnej wielkopolskiej rodziny, która w latach 80. XIX w. przeniosła się do Galicji. Tam młody Moraczewski szybko związał się ruchem socjalistycznym, pozostając wiernym ideałom równości społecznej przez całe swoje życie.

Choć funkcję premiera sprawował zaledwie przez 2 miesiące (18.11.1918 – 19.01.1919), to decyzje jego gabinetu zdecydowały o kształcie Rzeczpospolitej na kolejne dwie dekady.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Chojnowski

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 21.10

abi

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księga Stulecia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 20:00
W Księdze przedstawiono 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na stulecie od stycznia 1918 roku do września 2018 roku. Dowiadujemy się, które procesy dyplomatyczne ostatecznie zdecydowały, że Polska odbudowała niepodległość. Ponadto dowiadujemy się, jaka była rola Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i jaki wpływ miały relacje z państwami sąsiednimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski w Magdeburgu. "Oskarżono go o to, że doprowadził do buntu"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:45
9 listopada 1918 roku Józef Piłsudski po rocznym pobycie w areszcie wyruszył z Niemiec w drogę powrotną do kraju. Powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga był symbolicznym początkiem sekwencji wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń