Kajetan Dzierżykraj-Morawski - służyć ojczyźnie na każdym stanowisku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 11:46
Potomek arystokratycznego, wielkopolskiego rodu, od momentu odzyskania niepodległości związany  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, gdzie do przewrotu majowego pełnił wiele ważnych funkcji. Po 1926 r urlopowany ze służby dyplomatycznej, powrócił do polityki w 1936 r - tym razem do Ministerstwa Skarbu.
Audio
  • Kajetan Morawski bezpartyjny fachowiec służył Polsce (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Przekazanie wojsku eskadry lotniczej ufundowanej przez Związek Skarbowców RP. Wiceminister Kajetan Dzierżykraj-Morawski dokonuje chrztu samolotu RWD-8 (1937)
Przekazanie wojsku eskadry lotniczej ufundowanej przez Związek Skarbowców RP. Wiceminister Kajetan Dzierżykraj-Morawski dokonuje chrztu samolotu RWD-8 (1937)Foto: nac

W czasie II wojny światowej został ambasadorem Polski przy Komitecie Wolnej Francji w Algierze. Po 1945 r. pozostał we Francji jako nieformalny przedstawiciel rządu londyńskiego. Współpracownik Radia Wolna Europa. Zmarł na emigracji w 1973 r.

- To postać szlachetna, których w polskiej historii nie ma zbyt wiele, a zasługi takich osób są ogromne i to nie tylko w sferze, w której one bezpośrednio działały - mówi historyk, prof. Rafal Habielski. Zauważa, że wówczas w kręgach arystokratycznych wyznawano taką postawę, żeby dzieci kształciły się wszechstronnie, aby mogły pełnić funkcje państwowe. Kajetan zdobył w Berlinie wykształcenie prawnicze oraz rolnicze.

We wrześniu 1939 roku zaczął pracę w Radzie Regencyjnej, a w listopadzie Rada stała się Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W dyplomacji robi szybką karierę.

W audycji prezentujemy archiwalne nagrania: Kajetana Morawskiego, syna Macieja, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Józefa Czapskiego.

Posłuchaj całej audycji, a także cyklu "Świadkowie historii" pośięconego m.in. Kajetanowi Dzierżykraj-Morawieckiemu.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 21.11

ag


prof. Rafał Habielski – historyk UW


Czytaj także

Dwadzieścia lat niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:01
Cykl wspomnień Kajetana Dzierżykraj-Morawskiego - dyplomaty, literata, ekonomisty, ostatniego ambasadora II RP w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadkowie historii (nagrania 1918-1945 z archiwum RWE)

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:44
Relacje i wspomnienia najwybitniejszych postaci współczesnej historii. Wśród gości m.in.: Adam Pragier (działacz socjalistyczny, poseł na sejm w II RP, minister w rządze emigracyjnym), Kajetan Morawski (ambasador RP w Paryżu), Stefan Korboński i gen. Stanisław Sosabowski i inni.
rozwiń zwiń