Generał Kazimierz Sosnkowski. Cień marszałka Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 10:44
"Któż by przypuścił, że ten surowy, wysoki, pysznie zbudowany oficer, pamiętający w przeciągu długiego czasu każdą minutę wydanego rozkazu, jest zamiłowanym wielbicielem sztuk pięknych" - tak w 1915 r. Juliusz Kaden-Bandrowski opisywał Kazimierza Sosnkowskiego.
Audio
  • dr hab. Piotr Szlanta o gen. Sosnkowskim (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Kazimierz Sosnkowski
Kazimierz Sosnkowski Foto: NAC

O Sosnkowskim mówiło się, że jest cieniem marszałka Piłsudskiego. - Oni nigdy nie przeszli na ty. Sosnkowski uważał, że mu nie wypada aż tak spoufalać się z Piłsudskim – mówił dr hab. Piotr Szlanta z Wydziału Historycznego UW.

Kazimierz Sosnkowski był Szefem Sztabu I Brygady Legionów Polskich, późniejszym towarzyszem niewoli Józefa Piłsudskiego w więzieniu w Magdeburgu, a w okresie międzywojennym – ministrem spraw wojskowych.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Piotr Szlanta (Wydział Historyczny UW)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 21.11

abi/kwh

Czytaj także

"Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 19:10
Na jakie choroby cierpieli znani artyści. m.in. Vincent van Gogh, Edward Munch czy Stanisław Wyspiański i jak te dolegliwości przekładały się na ich sztukę. Które nowożytne obrazy i rzeźby powinny znaleźć się w katalogu poświęconym związkom sztuki i medycyny i czym charakteryzowała się architektura najsłynniejszych europejskich szpitali?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żony polskich królów i królewskie córki. Jaką rolę odgrywały na dworach?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:54
Jaką rolę odgrywały żony i córki królów na piastowskim dworze? Jak wpływały na życie kulturalne i co na podstawie ich losów możemy powiedzieć o sytuacji wysoko postawionych kobiet w średniowiecznej Europie? O tym w rozmowie z prof. Markiem Barańskim.
rozwiń zwiń