X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Generał Stanisław Maczek - uwielbiany przez swoich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:26
Losy gen. Stanisława Maczka -  dowódcy I Dywizji Pancernej - odzwierciedlają historię Polski i obrazują trudy, jakich doświadczali Polacy. 
Audio
  • Generał Stanisław Maczek (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Odjazd czołgu Cromwell VII szwadronu sztabowego. U góry od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki. Lipiec 1944 roku, Scarborough
Odjazd czołgu Cromwell VII szwadronu sztabowego. U góry od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki. Lipiec 1944 roku, ScarboroughFoto: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Życie pod zaborami, udział w I wojnie światowej w szeregach obcej armii, walki o niepodległość, wrzesień 1939, walka z wrogiem w Europie Zachodniej... Po wojnie brak możliwości powrotu do kraju, oraz życie w zapomnieniu wojennych zasług.

- Bez wątpienia gen. Maczek należy do najwybitniejszych postaci w polskiej historii wojskowej XX wieku. Również można go zaliczyć go do ludzi niepodległości - mówi w audycji "Ludzie Niepodleglości" historyk prof. Tadeusz Panecki. 

A za co generała uwielbiali jego żołnierze? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Usłyszą Państwo także nagrania archiwalne generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: prof. Tadeusz Panecki (historyk)

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 21.11

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń