Generał Stanisław Maczek - uwielbiany przez swoich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:26
Losy gen. Stanisława Maczka -  dowódcy I Dywizji Pancernej - odzwierciedlają historię Polski i obrazują trudy, jakich doświadczali Polacy. 
Audio
  • Generał Stanisław Maczek (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Odjazd czołgu Cromwell VII szwadronu sztabowego. U góry od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki. Lipiec 1944 roku, Scarborough
Odjazd czołgu Cromwell VII szwadronu sztabowego. U góry od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki. Lipiec 1944 roku, ScarboroughFoto: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Życie pod zaborami, udział w I wojnie światowej w szeregach obcej armii, walki o niepodległość, wrzesień 1939, walka z wrogiem w Europie Zachodniej... Po wojnie brak możliwości powrotu do kraju, oraz życie w zapomnieniu wojennych zasług.

- Bez wątpienia gen. Maczek należy do najwybitniejszych postaci w polskiej historii wojskowej XX wieku. Również można go zaliczyć go do ludzi niepodległości - mówi w audycji "Ludzie Niepodleglości" historyk prof. Tadeusz Panecki. 

A za co generała uwielbiali jego żołnierze? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Usłyszą Państwo także nagrania archiwalne generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: prof. Tadeusz Panecki (historyk)

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 21.11

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń