X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kurierka I Brygady Legionów. Wanda Pełczyńska

W styczniu minęła 125 rocznica urodzin Wandy Pełczyńskiej z d. Filipkowskiej - publicystki, działaczki społecznej, posłanki na Sejm w II Rzeczypospolitej. 
Wanda Pełczyńska
Wanda PełczyńskaFoto: Wikimedia Commons/dp
O Audycji

Podczas I wojny światowej była kurierką I Brygady Legionów Polskich, w  1919 roku komendantką kurierek Frontu Litewsko-Białoruskiego i komendantką główną Wydziału Instruktorek Oświatowych przy Naczelnym Dowództwie Armii. W latach 20 ub.wieku sprawowała  funkcję  redaktor naczelnej  popularnego kobiecego pisma "Bluszcz".

W  czasie II wojny światowej działała w Armii Krajowej, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W  1945 roku znalazła się na emigracji. Zamieszkała w Londynie. Była organizatorką i pierwszą prezeską Zjednoczenia Polek na emigracji. Wspólnie z mężem prowadziła dom dla zasłużonych Polaków "Antokol" koło Londynu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której usłyszą Państwo także wypowiedź Wandy Pełczyńskiej z nagrań archiwalnych. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Wiktor Cygan (historyk) 

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 21.11

kh

Playlista