Zasłynął jako konstruktor mostów. Julian Kossowski

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 10:16
Urodzony w 1867 roku - w tym samym, w którym przyszedł na świat Józef Piłsudski - Julian Kossowski był porucznikiem armii carskiej, a w 1895 roku gdy nie mógł podjąć pracy w Polsce - rozpoczął pracę na Syberii. 
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Kossowskim - wnukiem Juliana Kossowskiego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Julian Kossowski urodził się w polskiej rodzinie o bardzo silnych tradycjach patriotycznych. Pracując jako inżynier zasłynął jako konstruktor wielu przepraw mostowych i podziwiany był jako polski inżynier, oraz budowniczy jednego z pierwszych odcinków kolei transsyberyjskiej z Czelabińska do Ulfy. 

- Po trzech latach pracy na Syberii mógł pochwalić się swoim mostem - mówi wnuk Juliana Kossowskiego - Jerzy Kossowski. Dodaje także, że jego dziadek wspomagał polskich zesłańców syberyjskich.

Julian Kossowski przez większość życia pisał pamiętniki, które byłyby aktualnie dobrym źródłem wiedzy o tym, co działo się w jego życiu prywatnym. Niestety utracił je w niefortunny sposób. - Pamiętniki zostały skradzione dziadkowi na dworcu, w czasie podróży - dodaje Jerzy Kossowski. 

Jak wyglądał wkład Juliana Kossowskiego w odbudowanie zniszczonej infrastruktury państwa polskiego? W jakich czynach przejawiała się jego działalność społeczna i naukowa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Jerzy Kossowski (wnuk Juliana Kossowskiego)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 21.13

K.A/kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Janik: na Syberię trafiliśmy za to, że byliśmy Polakami

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 18:00
- Pokój, w którym mieszkaliśmy, był podzielony na trzy części. Po suficie biegało mnóstwo robaków: pchły, wszy, karaluchy i prusaki - wspominał w Polskim Radiu 24 Roman Janik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bertold Merwin - do końca legionista

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:21
Kiedy 100 lat temu wyruszał na wojnę, nie był młodzieńcem, kierującym się romantycznymi porywami, ale doświadczonym nauczycielem i dziennikarzem, wiedzącym dobrze, na co się decyduje.
rozwiń zwiń