X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zasłynął jako konstruktor mostów. Julian Kossowski

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 10:16
Urodzony w 1867 roku - w tym samym, w którym przyszedł na świat Józef Piłsudski - Julian Kossowski był porucznikiem armii carskiej, a w 1895 roku gdy nie mógł podjąć pracy w Polsce - rozpoczął pracę na Syberii. 
Audio
  • Rozmowa z Jerzym Kossowskim - wnukiem Juliana Kossowskiego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Julian Kossowski urodził się w polskiej rodzinie o bardzo silnych tradycjach patriotycznych. Pracując jako inżynier zasłynął jako konstruktor wielu przepraw mostowych i podziwiany był jako polski inżynier, oraz budowniczy jednego z pierwszych odcinków kolei transsyberyjskiej z Czelabińska do Ulfy. 

- Po trzech latach pracy na Syberii mógł pochwalić się swoim mostem - mówi wnuk Juliana Kossowskiego - Jerzy Kossowski. Dodaje także, że jego dziadek wspomagał polskich zesłańców syberyjskich.

Julian Kossowski przez większość życia pisał pamiętniki, które byłyby aktualnie dobrym źródłem wiedzy o tym, co działo się w jego życiu prywatnym. Niestety utracił je w niefortunny sposób. - Pamiętniki zostały skradzione dziadkowi na dworcu, w czasie podróży - dodaje Jerzy Kossowski. 

Jak wyglądał wkład Juliana Kossowskiego w odbudowanie zniszczonej infrastruktury państwa polskiego? W jakich czynach przejawiała się jego działalność społeczna i naukowa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Jerzy Kossowski (wnuk Juliana Kossowskiego)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 21.13

K.A/kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Janik: na Syberię trafiliśmy za to, że byliśmy Polakami

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 18:00
- Pokój, w którym mieszkaliśmy, był podzielony na trzy części. Po suficie biegało mnóstwo robaków: pchły, wszy, karaluchy i prusaki - wspominał w Polskim Radiu 24 Roman Janik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bertold Merwin - do końca legionista

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:21
Kiedy 100 lat temu wyruszał na wojnę, nie był młodzieńcem, kierującym się romantycznymi porywami, ale doświadczonym nauczycielem i dziennikarzem, wiedzącym dobrze, na co się decyduje.
rozwiń zwiń