Ludzie Niepodległości - Julian Grobelny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 14:30
Zapomniany uczestnik drugiego i trzeciego powstania śląskiego, członek przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej, pierwszy przewodniczący Rady Pomocy Żydom "Żegota", Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata od 1987 roku.
Audio
Julian Grobelny
Julian GrobelnyFoto: Wikipedia

Irena Sendlerowa napisała o nim wspominając okres II wojny światowej: miał usposobienie bardzo pogodne, ta jego wewnętrzna siła działała tak, że każdy czuł się bezpiecznie. Zachowałam go we wspomnieniach, jako dzielnego człowieka i patriotę. Szanował i zawsze niósł pomoc mniejszościom narodowym.

Julian Grobelny urodził się w 1893 i wychował w Łodzi. Wiktor Cygan uważa, że na to, iż Grobelny stał się socjalistą, zadecydowało środowisko, w którym się wychował. - Wykształcenie miał mizerne - mówi historyk.

Przypomniał działalność Juliana Grobelnego z "Żegocie". To właśnie on prosił władze w Londynie, aby karać śmiercią szmalcowników, którzy donosili na Żydów.

Został aresztowany po donosie 1 marca 1944 roku. - Niemcy chyba nie zdawali sobie sprawy, kogo aresztowali - mówi historyk.

Jak dalej potoczyły się losy Juliana Grobelnego? Posłuchaj całej audycji, w której są również zamieszczone archiwalne wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego i Ireny Sendlerowej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 21.10

ag
Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:46
27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Stanisław Maczek - uwielbiany przez swoich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:26
Losy gen. Stanisława Maczka -  dowódcy I Dywizji Pancernej - odzwierciedlają historię Polski i obrazują trudy, jakich doświadczali Polacy. 
rozwiń zwiń