X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludzie Niepodległości - Julian Grobelny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 14:30
Zapomniany uczestnik drugiego i trzeciego powstania śląskiego, członek przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej, pierwszy przewodniczący Rady Pomocy Żydom "Żegota", Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata od 1987 roku.
Audio
Julian Grobelny
Julian GrobelnyFoto: Wikipedia

Irena Sendlerowa napisała o nim wspominając okres II wojny światowej: miał usposobienie bardzo pogodne, ta jego wewnętrzna siła działała tak, że każdy czuł się bezpiecznie. Zachowałam go we wspomnieniach, jako dzielnego człowieka i patriotę. Szanował i zawsze niósł pomoc mniejszościom narodowym.

Julian Grobelny urodził się w 1893 i wychował w Łodzi. Wiktor Cygan uważa, że na to, iż Grobelny stał się socjalistą, zadecydowało środowisko, w którym się wychował. - Wykształcenie miał mizerne - mówi historyk.

Przypomniał działalność Juliana Grobelnego z "Żegocie". To właśnie on prosił władze w Londynie, aby karać śmiercią szmalcowników, którzy donosili na Żydów.

Został aresztowany po donosie 1 marca 1944 roku. - Niemcy chyba nie zdawali sobie sprawy, kogo aresztowali - mówi historyk.

Jak dalej potoczyły się losy Juliana Grobelnego? Posłuchaj całej audycji, w której są również zamieszczone archiwalne wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego i Ireny Sendlerowej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 21.10

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 06:00
Kiedy w 1942 roku zaczęły się masowe wysiedlenia Żydów i stało się jasne, że wszyscy mieszkańcy getta są skazani na zagładę, wyłoniły się nowe zadania – wyprowadzić jak najwięcej Żydów, a przede wszystkim dzieci żydowskich poza mury getta – mówiła Irena Sendlerowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Stanisław Maczek - uwielbiany przez swoich żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:26
Losy gen. Stanisława Maczka -  dowódcy I Dywizji Pancernej - odzwierciedlają historię Polski i obrazują trudy, jakich doświadczali Polacy. 
rozwiń zwiń