Wojciech Korfanty. Przywódca III powstania śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 08:34
Wojciech Korfanty zapisał się z historii, jako polityk walczący o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, przywódca III powstania śląskiego, jeden z najbardziej prominentnych działaczy politycznych dwudziestolecia międzywojennego.
Audio
  • Dr hab. Piotr Szlanta przybliża historię Wojciecha Korfantego (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Wojciech Korfanty
Wojciech Korfanty Foto: Polona.pl

- Korfanty znany jest z tego, że 25 października 1918 roku, kiedy w ostatnich tygodniach I wojny światowej wystąpił w czasie obrad Reichstagu i ogłosił, że skoro wojna się kończy, to wszystkie ziemie polskie: Wielkopolska, Pomorze Gdańskie, Górny Śląsk, polskie powiaty w Prusach Wschodnich powinny wejść w skład tworzącego się wówczas państwa polskiego – powiedział w audycji dr hab. Piotr Szlanta z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W odrodzonej Polsce w latach 1922-1930 Wojciech Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Był represjonowany przez władze sanacyjne. W 1930 r. został aresztowany i osadzony w twierdzy brzeskiej. Pięć lat później opuścił kraj i udał się na emigrację w obawie przed kolejnym uwięzieniem. Zmarł kilkanaście dni przed wybuchem II wojny światowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W programie również archiwalne nagrania wypowiedzi m.in. bratanicy Korfantego.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Piotr Szlanta (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 21.09

abi

Czytaj także

Pierwsze polskie muzea i ogrody filozoficzne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 12:48
Helena Radziwiłłowa, Izabela Czartoryska, Elżbieta Lubomirska, Aleksandra Potocka, Izabella Działyńska. To właśnie w XVIII i na początku XIX wieku wielkie damy polskiego oświecenia były inicjatorkami powstania pierwszych polskich muzeów i ogrodów filozoficznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
rozwiń zwiń