X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie Mariana Kozielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 16:20
W grudniu 1939 roku Marian Kozielewski wraz z bratem Janem przygotowali pierwszy raport o sytuacji w okupowanej Polsce, który przekazali paryskiemu rządowi Władysława Sikorskiego. Marian Kozielewski  był więźniem Pawiaka i Oświęcimia, walczył w Powstaniu Warszawskim. 
Audio
  • Marian Kozielewski, czyli bohater ważny dla Policji (Jedynka/ Ludzie Niepodległej)
Warszawa w czasie niemieckiej okupacji
Warszawa w czasie niemieckiej okupacjiFoto: NAC

Marian Kozielewski (1897- 1964) był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, policjantem, a w latach 1934-1939 komendantem Policji m.st. Warszawy.

- W czerwcu 1934 roku dokonano zamachu na ministraw spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, który w następstwie tego zamachu zmarł. Powołano komisję śledczą i w jej skład wszedł również Kozielewski. Wyróżnił się na tyle, że w październiku 1934 roku na specjalne życzenie marszałka Piłsudskiego objął stanowisko komendanta Policji m.st. Warszawy - mówi Wiktor Cygan z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Ekspert Jedynki dodaje, że w maju 1940 roku Marian Kozielewski - wraz z innymi policjantami - został aresztowany przez Niemców, a następnie osadzony w Pawiaku i w sierpniu wywieziony do Auschwitz. Przebywał tam do maja 1941 roku. Funkcja, którą pełnił w Warszawie wiązała się z tym, że zajmował się m.in. zabezpieczeniem wizyt przywódców różnych państw. Stał się rozpoznawalny również w gronie niemieckich policjantów. Jego żona dotarła do jednego z oficerów niemieckiej policji i to doprowadziło do do uwolnienia go z obozu koncentracyjnego. Po dojściu do zdrowia Kozielewski podjął działalność konspiracyjną - opowiada Wiktor Cygan.

Marian Kozielewski był także organizatorem i komendantem Korpusu Bezpieczeństwa Państwowego w czasie II wojny światowej. Po 1945 roku pozostał na emigracji, skąd pomagał Polakom w kraju. W tym roku Marian Kozielewski został patronem warszawskiej Policji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 21.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złoty wiek w historii polskiego wojska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 19:10
15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej na przedpolach stolicy w 1920 roku. Jak doświadczenia militarne I Rzeczypospolitej wpłynęły na dalszy rozwój polskiej wojskowości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń