Wspomnienie Mariana Kozielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 16:20
W grudniu 1939 roku Marian Kozielewski wraz z bratem Janem przygotowali pierwszy raport o sytuacji w okupowanej Polsce, który przekazali paryskiemu rządowi Władysława Sikorskiego. Marian Kozielewski  był więźniem Pawiaka i Oświęcimia, walczył w Powstaniu Warszawskim. 
Audio
  • Marian Kozielewski, czyli bohater ważny dla Policji (Jedynka/ Ludzie Niepodległej)
Warszawa w czasie niemieckiej okupacji
Warszawa w czasie niemieckiej okupacjiFoto: NAC

Marian Kozielewski (1897- 1964) był legionistą, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, policjantem, a w latach 1934-1939 komendantem Policji m.st. Warszawy.

- W czerwcu 1934 roku dokonano zamachu na ministraw spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, który w następstwie tego zamachu zmarł. Powołano komisję śledczą i w jej skład wszedł również Kozielewski. Wyróżnił się na tyle, że w październiku 1934 roku na specjalne życzenie marszałka Piłsudskiego objął stanowisko komendanta Policji m.st. Warszawy - mówi Wiktor Cygan z Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Ekspert Jedynki dodaje, że w maju 1940 roku Marian Kozielewski - wraz z innymi policjantami - został aresztowany przez Niemców, a następnie osadzony w Pawiaku i w sierpniu wywieziony do Auschwitz. Przebywał tam do maja 1941 roku. Funkcja, którą pełnił w Warszawie wiązała się z tym, że zajmował się m.in. zabezpieczeniem wizyt przywódców różnych państw. Stał się rozpoznawalny również w gronie niemieckich policjantów. Jego żona dotarła do jednego z oficerów niemieckiej policji i to doprowadziło do do uwolnienia go z obozu koncentracyjnego. Po dojściu do zdrowia Kozielewski podjął działalność konspiracyjną - opowiada Wiktor Cygan.

Marian Kozielewski był także organizatorem i komendantem Korpusu Bezpieczeństwa Państwowego w czasie II wojny światowej. Po 1945 roku pozostał na emigracji, skąd pomagał Polakom w kraju. W tym roku Marian Kozielewski został patronem warszawskiej Policji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 21.09

DS

Czytaj także

Złoty wiek w historii polskiego wojska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 19:10
15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej na przedpolach stolicy w 1920 roku. Jak doświadczenia militarne I Rzeczypospolitej wpłynęły na dalszy rozwój polskiej wojskowości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces Polaków w Bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 18:48
- To była kluczowa bitwa II Wojny Światowej. Nie Stalingrad, ale Bitwa o Anglię była najważniejsza. Gdyby Wielka Brytania ją przegrała, Hitler nie miałby już żadnego problemu z pokonaniem kogokolwiek - mówi w audycji radiowej "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń